هرس درخت پسته

adminAuthor: admin
Views: 1,195 مشاهده
هرس درخت پسته

هرس  درخت پسته یکی از کارهای اساسی برای رشد مناسب گیاه است. این به گیاهان ما اجازه می دهد تا قوی تر رشد کنند و تولید بالاتری داشته باشند.علاوه بر این، با هرس، می توانیم شکل گیری درخت را برای تسهیل گرده افشانی و بالاتر از همه، مکانیزه کردن برداشت هدایت کنیم.پس اگر می خواهید نحوه هرس پسته را یاد بگیرید، قیچی خود را بردارید و با ما همراه باشید تا بگوییم که چه کاری انجام دهید.

در این مقاله خواهید آموخت:

1. دوره هرس پسته
2. زمان هرس پسته
3. انواع هرس پسته
4. ابزارهایی که در هرس پسته استفاده خواهید کرد
5. هرس پسته در سال اول
6. هرس پسته در سال دوم
7. اشتباهاتی که باید هنگام هرس پسته اجتناب کنید
8. هرس خیلی زود یا خیلی دیر
9. تشکیل تاج را خیلی کم رها کنید
10. همسطح با تنه هرس کنید
11. عدم ایجاد فضای کافی بین شاخه های اصلی
12. نتیجه

هرس درخت پسته

بیشتر بخوانید : بهترین کود برای درخت پسته

زمان هرس پسته :

خوب، اولین چیزی که قبل از هر چیز دیگری، این است که بدانید پسته چه زمانی باید هرس شود.درست است که از لحظه شروع ریزش برگ های درخت، در ماه بهمن، می توانید هرس را شروع کنید. اما ایده آل این است که منتظر بمانید تا گیاه به حالت خواب برود.و این به این دلیل است که اگر هرس را زودتر از موعد انجام دهیم، ذخایر مواد غذایی گیاه به شاخه ها نمی رسد. برعکس، اگر بیشتر از زمان لازم بگذرد، ذخایر آن شاخه هایی را که حذف کرده ایم از بین می بریم و گیاه به دلیل نداشتن مواد مغذی کافی ضعیف می شود.بنابراین بهترین زمان برای هرس درخت پسته با توجه به ویژگی های اقلیمی آن در ماه بهمن می باشد.

اگر در پاییز اقدام به کاشت کرده اید و اولین ماه بهمن است که گیاه در زمین است، نباید هرس را انجام دهید.

انواع هرس پسته :

بسته به سن درخت پسته، سه نوع هرس را تشخیص می دهیم:

هرس آموزشی: که در سالهای اول رشد گیاه برای تشکیل درخت و هدایت رشد آن انجام می شود.

هرس تولیدی: زمانی انجام می شود که درخت شروع به میوه دادن می کند، گاهی پس از سال سوم یا برای پاکسازی عمومی گیاه.

هرس جوان سازی یا تجدید: که زمانی که درخت در حال حاضر بالغ شده است، از سال نهم یا دهم انجام می شود، با این هدف که گیاه در طول سال ها قدرت خود را از دست ندهد.از طرفی هرس پسته با توجه به نر یا ماده بودن آن متفاوت است:

درختان ماده باید بیشتر از درختان نر هرس شوند، زیرا درخت نر باید بلندتر باشد تا گرده افشانی ماده را تسهیل کند.با این حال، در سال های اول زندگی درخت، ما بین نر و ماده تمایز قائل نمی شویم. به جای هرس پسته نر، توصیه می کنیم در حین آموزش هرس، آن را همانند درختان ماده انجام دهید.

در نهایت دو نوع هرس را با توجه به زمان سال متمایز می کنیم:

اتفاقی که زمانی رخ می دهد که گیاه به خواب زمستانی می رود و درخت به سختی فعالیتی دارد.هرس سبز که در زمان فعال بودن گیاه در فصل بهار و با هدف تخلیه درخت انجام می شود.

هرس درخت پسته

ابزارهایی که در هرس پسته استفاده خواهید کرد:

برای هرس پسته به ابزار زیادی نیاز نخواهید داشت. این یک کار بسیار دستی است، بنابراین با ابزار کمی می توانیم درختان خود را آماده کنیم.مهمترین ابزار قیچی هرس است.آنها می توانند قیچی دستی، معمولی باشند. اما اگر مزرعه شما بسیار بزرگ است، ممکن است ارزش داشتن قیچی برقی را داشته باشد. آنها اتوماتیک هستند و برای شاخه های بزرگتر نیازی به اعمال نیرو ندارید.البته دستکش، عینک و بقیه عناصر امنیتی را فراموش نکنید.

بیشتر بخوانید : صفر تا صد در مورد کاشت درخت پسته

هرس پسته در سال اول :

در طول سال اول، هرس سازند انجام می شود، که با آن شروع به تشکیل درخت خواهیم کرد.هدف این است که به گیاهمان ساختار خوبی بدهیم که به آن اجازه رشد قوی بدهد. علاوه بر این، هرس خوب از ابتدا به شما کمک می کند تا تولید بالاتری داشته باشید، جمع آوری را تسهیل می کند و در نتیجه سود بیشتری خواهید داشت.با هرس کردن تمام شاخه های کناری شروع کنید تا استحکام تنه را از بین نبرند. بسیار مهم است که برش را همسطح با تنه انجام ندهید، بلکه باید برش را در 2 یا 3 میلی متر انجام دهید، زیرا ممکن است باعث آسیب به تنه شود و آن را در معرض بیماری قرار دهد.معمولاً در سال اول هرس پسته، تنه را کاملاً برهنه می‌گذاریم و فقط جوانه بالایی دارد که همان جوانه‌ای است که به شکل گیری درخت ادامه می‌دهد.اما اگر گیاه در سال اول به اندازه کافی قوی باشد و ارتفاع تنه آن بین 1 متر تا 1.20 متر باشد، می توانید شروع به تشکیل تاج درخت کنید.

برای این کار باید شاخه های جانبی تنه را نیز هرس کنید و 3 بازو را به صورت قطری پخش کنید که بازوهای آینده درخت خواهند بود.پس از اتمام هرس، زخم های بریده شده را با مس درمان کنید، زیرا به عنوان یک عامل التیام بخش عمل می کند و از ورود بیماری ها و قارچ ها جلوگیری می کند.

هرس درخت پسته

هرس پسته در سال دوم :

در سال دوم هرس پسته به آموزش هرس ادامه می دهیم.درختانی که سال اول فقط با تنه آنها را ترک کردی، در این سال دوم نشاط و ارتفاع کافی برای تشکیل تاج سه بازو را خواهند داشت.مثل قبل با هرس شاخه های جانبی شروع می کنیم تا فقط سه بازو باقی بماند که کم و بیش از همان ارتفاع شروع می شود.زیرا شکل گیری در یک لیوان باعث می شود انرژی گیاه به طور مساوی بین بازوها توزیع شود، بدون اینکه درخت تعادل ایجاد کند. با این کار تولید بیشتر و پیری درخت کمتر می شود.همچنین این تکنیکی است که در سایر درختان چوبی استفاده می شود، بنابراین یافتن یک هرس خوب برای مزرعه خود که می داند چگونه این نوع هرس را انجام دهد برای شما دشوار نخواهد بود.

شاخه هایی که قبلاً در سال اول هرس تشکیل داده بودید در سال دوم رشد خواهند کرد. بنابراین باید ارتفاع آن را کوتاه کنید و بازوها را به اندازه 40 سانتی متر از تنه رها کنید.همچنین شاخه های کوچکی را که در اطراف بازوها رشد کرده اند بردارید. در پایان فکر کنید هر چه تعداد شاخه ها بیشتر باشد، انرژی بیشتری توزیع می شود. و هدف ما این است که تمام انرژی درخت صرف تشکیل تاج آن شود.مهم است که 3 شاخه اصلی به گونه ای رشد کنند که تا حد امکان فضای درخت را اشغال کنند.بنابراین اگر در این سال دوم دیدید که بازوی جدیدی ساخته شده است که فضای بیشتری را نسبت به بازوی دیگری که قبلاً وجود داشته است پوشش می دهد، دو گزینه دارید.

اول، یکی از بازوهای قبلی را هرس کنید و برای نگه داشتن سه بازو برگردید.

دوم، این بار با چهار بازو باقی بمانید، به شرطی که به طور مساوی توزیع شوند و بیشتر جام را اشغال کنند.

اما این انتخاب شما خواهد بود و به هر درخت بستگی دارد.

هرس درخت پسته

اشتباهاتی که باید هنگام هرس پسته اجتناب کنید :

هرس پسته همانطور که دیدیم یک کار دقیق و تقریبا دست ساز است. به همین دلیل طبیعی است که دچار اشتباه شویم یا از جزئیات خاصی غافل شویم.به همین دلیل اکنون قصد داریم در مورد رایج ترین اشتباهاتی که هنگام هرس پسته خود مرتکب می شویم صحبت کنیم.

هرس خیلی زود یا خیلی دیر :

قبل از این که فصل هرس پسته را به شما گفته بودیم، گفته بودیم اگر خیلی زود یا خیلی دیر هرس کنید، در خطر تمام شدن انرژی شاخه ها و تنه برای رشد هستید.

هرس ایده آل در اوایل ارذیبهشت انجام می شود.

شکل تاج را خیلی کم رها کنید :

هنگامی که شکل تاج با سه شاخه بسیار کم باشد، هنگام رسیدن به برداشت پسته مانع از ارتعاش می شوند. علاوه بر این، از آنجایی که خیلی کم است، احتمال بیشتری وجود دارد که شاخه ها تحت وزن خود به سمت زمین بپیچند و مانع کار کشت شوند.در سال اول بهتر است تمام شاخه ها را هرس کنید و فقط تنه آن را نگه دارید و صبر کنید تا ارتفاع آن به حدود 1.10 متر برسد.

همسطح با تنه هرس کنید :

وقتی شاخه ها را هرس می کنید، یک فاصله 2 یا 3 میلی متری بگذارید. اگر همسطح با تنه هرس کنید، بریدگی می تواند به مجرای شیره در تنه آسیب برساند و عبور انرژی به شاخه ها را دشوار کند.علاوه بر این، شما یک زخم باز باقی می گذارید، بنابراین این یک ورودی برای قارچ هایی است که می توانند درخت را آلوده کنند.و وقتی نوبت به سودآوری در مزرعه می رسد، عملی بودن اهمیت بیشتری دارد.

عدم ایجاد فضای کافی بین شاخه های اصلی :

با هرس کاری، ما بیش از هر چیز به دنبال این هستیم که فضای بیشتری را اشغال کنیم. به همین دلیل باید سعی کنید شاخه های اصلی را تا حد امکان جدا و توزیع کنید.با این کار هوای بیشتر و نور بیشتری بین شاخه ها زمانی که درخت شکل می گیرد بیشتر می شود و باعث رشد آن می شود.همچنین، اگر اجازه دهیم شاخه ها به یک سمت بیفتند، به مرور زمان تنه به آن سمت متمایل می شود.تعادل کلید هرس خوب پسته است.

هرس درخت پسته

نتیجه :

هرس پسته در 4 سال اول اهمیت حیاتی دارد. از آنجایی که کاری که در این سال ها انجام می دهیم تعیین کننده توسعه گیاه در آینده خواهد بود.هر یک از 4 سال اول متفاوت خواهد بود، و ما یک شکل از هرس را از سال اول ایجاد خواهیم کرد. اما از سال پنجم هرس سال به سال بسیار شبیه به هم می شود.

به طور خلاصه، هرس پسته کنترل گیاه با هدف ایجاد تعادل بین سودآوری و رفاه گیاه است.هرس درخت پسته مانند اکثر درختان میوه باید در فصل زمستان که جوانه های درخت خواب هستند و در نتیجه درخت کار هرس را بهتر می پذیرد، انجام شود. گفتنی است، هنگام هرس درخت پسته یک موضوع اساسی وجود دارد که نوع هرس را بر روی درخت پسته خود تعیین می کند: سن گیاه. در سال های اولیه باید یک هرس آموزشی انجام شود که در آن “بدن” مورد نظر خود را برای درخت خود تعریف می کنیم. شکلی که درخت در نهایت دارد تأثیر تعیین کننده ای بر کار کشاورزی، کمیت تولید، کیفیت میوه و غیره خواهد داشت.با این حال، در سال های بعدی، هرس اهداف دیگری را دنبال خواهد کرد، همانطور که در زیر خواهیم دید.

درخت پسته و آموزش هرس: ملاحظات اولیه :

همانطور که ما توضیح دادیم، اینها مهمترین هرس ها هستند، زیرا شکل نهایی درخت پسته را مشخص می کنند، که به طور قطعی بر تولید کل عمر درخت تأثیر می گذارد. هرس درخت پسته شکل گیری چهار سال اول زندگی را در بر می گیرد و باید هر ساله با دستورالعمل های خاصی انجام شود. اگر به درستی هرس نکنیم، شاخه‌های درخت به‌طور نامنظم رشد می‌کنند، در هم تنیده می‌شوند که به معنای ورود نور کمتر در آینده، احتمال ابتلا به بیماری‌ها و کاهش تدریجی تولید در دراز مدت است. نکته ضروری این است که درختان نر نباید به همین ترتیب هرس شوند، زیرا در نظر گرفته شده است که در آنها ارتفاع بیشتری نسبت به نمونه های ماده حاصل شود، زیرا به این ترتیب گرده افشانی را تسهیل می کنیم. بنابراین دستورالعمل های ارائه شده در زیر فقط به گیاهان ماده ما اشاره دارد.

هرس درخت پسته

نحوه انجام هرس تشکیل پسته :

درخت پسته زمانی که هنوز گیاه است و گیاه به سال اول زندگی خود می رسد، درخت پسته را هرس می کنیم و تنها سه شاخه اولیه باقی می ماند که فاصله بین آنها 120 درجه است. اینها را باید حدود 20 یا 30 سانتی متر از پایه آن برش دهید و بقیه شاخه ها را هموار کنید تا از رشد آنها جلوگیری شود. علاوه بر این شاخه ها، منطقاً ساقه مرکزی را که تنه آینده درخت پسته خواهد بود، ترک خواهیم کرد.

سال دوم ما به انشعابات سه شاخه اصلی خود از سال اول نگاه می کنیم و چنگال های ناشی از هر یک از آنها را بررسی می کنیم. پس از این هرس باید 6 شاخه فرعی باقی بمانیم، بنابراین برای هر شاخه اولیه دو شاخه انتخاب می کنیم. معیار انتخاب شاخه ها همیشه پراکندگی آنهاست، به طوری که رشد درخت پسته تمام فضای اطراف آن را اشغال می کند: درخت باید در همه جهات از مرکز به بیرون رشد کند و از هر گونه آدرس “غیر اشغال” باقی بماند.

در سال سوم، دوباره، ما برای هر شاخه از سال قبل، دو شاخه برتر آن را بر اساس معیار “تسخیر تمام فضا” در اطراف تنه انتخاب می کنیم. بنابراین ما 12 شعبه سوم خواهیم داشت.

آخرین سالی که در آن به اصطلاح هرس تشکیل انجام شد، چهارمین سال است که در نهایت 24 شاخه باقی می ماند که توزیع منظم فضا را به ما ارائه می دهد و همه جهات را به صورت دایره ای پوشش می دهد. این به عنوان تشکیل گلدان شناخته می شود: اگر بخواهیم تصویری از درخت خود را از بالا مشاهده کنیم، باید نسبت مشابهی از شاخه ها در تمام جهات فضایی داشته باشیم.در سال پنجم، از آنجایی که درخت در حال حاضر شروع به تولید کرده است، حالت هرس را تغییر می دهیم و به اصطلاح هرس تولید می کنیم.

هرس درخت پسته و تولید پسته :

در مقایسه با هرس آموزشی، می‌توان گفت که هرس تولیدی درخت پسته، هرس «استاندارد»تری است، زیرا شباهت زیادی به سایر درختان میوه و به طور کلی درختان دارد. این در مورد هرس سالانه با هدف تمیز کردن درختان به روشی متعادل و صاف است. یکی از اهداف اصلی نگهداری درخت در فضای خود است. رشد بیش از حد یا نامنظم بر تولید و بالاتر از همه بر برداشت تأثیر می گذارد، زیرا ممکن است دسترسی ماشین آلات برداشت یا سایر ماشین آلات کشاورزی را مختل کند.

جستجوی سلامتی گیاه نیز بسیار مهم است: هرس تولیدی درخت پسته به حفظ شرایط بهداشتی مناسب آن کمک می کند، از جمله اینکه تولید چوب جدید باعث تحریک تجدید و گردش شیره می شود. با قطع شاخه ها و جوانه های اضافی، علاوه بر این، هوادهی گیاه تسهیل می شود و جذب نور خورشید تسهیل می شود که برای دستیابی به استحکام درخت ضروری است. همه این کارها منطقاً منجر به تولید میوه متعادل و با کیفیت در طول عمر درخت پسته می شود.

اهمیت هرس درخت پسته :

البته، تمام این وظایف هرس با هدف به حداکثر رساندن سود دهی مزرعه ما است. هرس نادرست باعث کاهش کمیت و کیفیت میوه می شود، از دسترسی ماشین آلات برای انجام کلیه کارهای لازم جلوگیری می کند یا به سادگی بر سلامت گیاه تأثیر می گذارد. از این رو هرس موثر و البته همیشه با کمک بهترین متخصصان که تضمین می کنند گیاه هیچ آسیبی نخواهد دید و از کیفیت آن کاسته نخواهد شد، اهمیت دارد. صرفه جویی در هزینه های هرس، مانند بقیه سرمایه گذاری ها در یک مزرعه پسته، به معنای از دست دادن مطمئن سودآوری در آینده است، با اقداماتی که پس از رشد کامل گیاه نیز غیرممکن است که معکوس شود.

به طور کلی درختان پسته نسبت به سایر درختان میوه (سیب، مرکبات و …) به هرس کمتری نیاز دارند، اما قوانین هرس درختان میوه یکسان است. درختان جوان در بهار دوم هرس می شوند (یا “آموزش داده می شوند”) تا شکل آنها مشخص شود (اسکلت تاج). شکل بسیار مهم است و می تواند بر کمیت تولید، کیفیت و سهولت برداشت یا سایر فعالیت های کشاورزی تأثیر بگذارد. از طرفی درختان بالغ را هرس می کنند تا شکل خود را حفظ کنند و داخل درخت را باز کنند تا تهویه و نفوذ نور خورشید بهتر شود. همچنین درختان بالغ را هرس می کنیم تا شاخه های شکسته، ضعیف یا بیمار را از بین ببریم و البته از شر مکنده ها خلاص شویم. تمام عملیات فوق باعث تولید میوه در دراز مدت می شود.

هرس درخت پسته

هرس پسته یکی از کارهای مهم در کشت آن است که به برکت آن تولید و تشکیل میوه های آن و برداشت آن تشویق می شود. به طور کلی به رشد و شکل گیری درخت پسته کمک می کند و کار کشاورز را تسهیل می کند.

از طریق هرس، برگ ها و شاخه ها هوا و نور خورشید مورد نیاز خود را در طول رشد خود بهتر دریافت می کنند. در درختان پسته جوان، دو سال اول هرس بسیار مهم است تا شکل مشخصی به آنها بدهد. زیرا هم سطح تولید و هم کیفیت میوه ها به این بستگی دارد. با این حال، درختان پسته بالغ را می توان فقط برای حفظ شکل خود و پاکسازی قسمت هایی که قبلاً میوه داده اند، هرس کرد. در این مورد، نتیجه یکسان است: نور خورشید و هوا بهتر به درخت نفوذ می کند که به نفع محصولات آینده است.البته هر گونه درخت پسته به تکنیک هرس متفاوتی نیاز دارد که بسته به نوع فرآیند تولید و سایر جنبه ها تغییر می کند:

چه زمانی پسته را هرس کنیم؟

اولین نکته ای که قبل از هرس درختان پسته باید در نظر گرفت این است که آیا احتمال یخبندان های بعدی نزدیک به 0 درجه وجود دارد یا خیر، زیرا در این صورت باید تا زمانی که آبیاری کاهش یابد به تأخیر افتاد.این به این دلیل است که درخت پسته نیز مانند سایر درختان میوه، در صورت هرس شدن و کاهش شدید دما در معرض خطر آسیب قرار می‌گیرد، بنابراین بهترین کار این است که تقویم هرس با فصل کمترین رشد و فعالیت مطابقت داشته باشد. از درخت پسته

از این نظر، زمان ایده آل برای هرس پسته زمانی است که بهار آغاز می شود، درست قبل از اینکه پسته از حالت استراحت زمستانی خود خارج شود. دلیل آن این است که به این ترتیب درختان شیره کمتری از دست خواهند داد. با این حال، اگر آب و هوای زمستانی در منطقه ای که در آن کشت می شود نسبتا کم باشد، هرس درخت پسته در پاییز گزینه مطلوبی خواهد بود.از طرفی فصل هرس پسته به جنبه های دیگری نیز بستگی دارد. به عنوان مثال، هرس آموزشی، تولیدی و تجدیدی باید در فصول سرد سال انجام شود، اما در مورد هرس سبز (زمانی که هوا گرمتر است) برعکس این اتفاق می افتد.

زعفران

انواع هرس پسته بر حسب سن :

قبل از دانستن نوع هرس برای انجام، لازم است سن درخت پسته (یا هر درخت میوه) را بدانید:

هرس پسته جوان :

برای دانستن نحوه هرس پسته جوان، باید سن را بررسی کرد تا مشخص شود که آیا باید هرس آموزشی، تولیدی یا میوه دهی انجام شود. در صورتی که درخت کمتر از پنج سال باشد، هرس آموزشی برای هدایت رشد شاخه های اصلی و در صورتی که سن آن بیش از پنج سال باشد، هرس تولیدی برای بهبود کیفیت میوه ها و جمع آوری آنها انجام شود. .

هرس پسته بالغ :

از طرفی هرس در پسته بالغ را هرس تولیدی می گویند که در مواقعی انجام می شود که درخت برای دریافت بهتر هوا و نور خورشید نیاز به حفظ شکل یا پاکسازی فضای داخلی خود داشته باشد به عبارت دیگر هرس در درختان پسته بالغ را هدایت می کنند. رشد و ساختار آن علاوه بر آماده سازی آن برای زمان برداشت.

هرس جوانسازی پسته :

در نهایت، هرس جوان سازی باید زمانی انجام شود که درختان پسته علائم پیری مانند برگ های کوچک و زرد، از بین رفتن شاخ و برگ یا کاهش تولید میوه را نشان می دهند. این معمولا زمانی اتفاق می افتد که پسته ها بین 20 تا 40 سال سن دارند. برای انجام هرس جوانسازی پسته به نحو احسن، باید هرس سبز به صورت شدید یا پیشرونده انجام شود. هرس شدید شامل حذف کامل برگ های درخت می شود و تنها شاخه های اصلی درخت و تنه برای رشد برگ های جدید باقی می ماند. از طرفی هرس تدریجی به صورت مرحله‌ای انجام می‌شود، یعنی هر سه سال یک‌بار باید شاخه‌های اصلی را یکی یکی (در سال یکی) برید تا چهار شاخه اصلی حذف شوند. دومی باید از بالای تاج تا پایه درخت انجام شود.

انواع هرس پسته بر اساس مرحله توسعه :

با توجه به سنین پسته ذکر شده در بالا، درختان پسته باید با توجه به مرحله رشد، انواع مختلف هرس پسته را انجام دهند: تشکیل، باردهی، تولید یا هرس سبز.

هرس تشکیل پسته :

هرس آموزشی درخت پسته به رشد آن در سال های اولیه کمک می کند. به همین ترتیب، این نوع هرس باید در اوایل بهار، زمانی که درخت در حال استراحت است، یا در فصل پاییز اگر منطقه دارای چنین زمستان های سردی نیست، انجام شود. این به این دلیل است که هرس کاملاً شدید است، جایی که سال اول باید همه شاخه ها را برید تا شاخه های پایینی جدید جوانه بزنند، در سال دوم فقط شاخه های اصلی دو سوم طول آنها قطع می شود تا از وسط رشد کنند. قسمتی از داخل تنه و سال سوم مانند سال قبل خواهد بود با این تفاوت که باید شاخه های نوپا در داخل درخت پسته حذف شوند.

هرس درخت پسته

هرس میوه دهی پسته :

از طرفی هرس باردهی درخت پسته برای ایجاد شاخه های مولد ضروری است. در این نوع هرس، سه شاخه اصلی از جایی که بقیه رشد خواهند کرد انتخاب می شوند. شیب این شاخه های اصلی نباید زیاد باشد تا وزن شاخه های زیر باعث شکستن آنها در آینده نشود. پس از آن، شاخه های اصلی باید حدود دو سوم از طول خود را کوتاه کرد و مکنده هایی که از آنها خارج می شوند باید هرس شوند تا ساختار درخت برای برداشت های بعدی مشخص شود.

در مورد هرس تولید پسته، این موارد به بهبود عملکرد آن و در نتیجه بهبود کیفیت میوه کمک می کند. هرس تولیدی باعث استفاده بهتر از نور خورشید در قسمت طوقه می شود، بنابراین باید به شرح زیر عمل کرد: مکنده های بزرگ را که می توانند باعث کاهش بهره وری و رشد شاخه ها شوند را بردارید و دومی ها را هرس کنید که پایین تر هستند زیرا غیر ضروری خواهند بود. نور کمتر و در نتیجه میوه های بی کیفیت دریافت می کنند)، همچنین شاخه های در هم تنیده در داخل درخت و همچنین شاخه های شکسته، بیمار یا آسیب دیده را هرس کنید. با این حال، این را نیز باید در نظر گرفت که نمی توان همه مکنده ها را از بین برد، زیرا جوانه های ضعیف داخل درخت، چوبی را که به درخت پسته ساختار می دهد سایه می اندازد. به همین ترتیب، مهم است که تمام شاخه های نازک را قطع نکنید تا نسبت چوب به برگ مناسب باشد، یعنی اگر چوب اضافی وجود نداشته باشد، ظرفیت تولید شاخه ها کاهش نمی یابد. هدف اصلی به دست آوردن فنجان های لوبی شکل است که دارای فرورفتگی ها و برآمدگی ها هستند تا نوردهی آنها را بهبود بخشد و از نور خورشید و هوادهی بهتر استفاده کند.

هرس تجدید پسته :

در نهایت، زمانی که علائم پیری در درختان مشاهده می شود، باید هرس تجدید یا هرس سبز انجام شود تا دوباره بارور شوند. در این صورت علیرغم اینکه در هر زمانی از سال قابل انجام است، ترجیحاً در تابستان (اواخر مرداد) انجام شود زیرا در این زمان درخت پسته به دلیل افزایش دما فعالیت کمی دارد. از این نظر در این نوع هرس باید رشد مکنده ها را کنترل یا حذف کرد و آنهایی را که قابل استفاده نیستند قطع کرد.

هرس درخت پسته

باقی مانده از هرس پسته :

پس از پایان هرس، لازم است بقایای جدا شده در هنگام هرس پسته را نیز بردارید، زیرا می تواند منبع بیماری ها و آفات باشد. از این نظر، گزینه‌های متعددی وجود دارد که فراتر از خلاص شدن از شر این موارد مفید هستند:

اولین کار این است که آنها را خرد کنید. برای این کار می توانید از ماشین های سنگ زنی استفاده کنید که این کار را آسان تر می کند. علاوه بر این که بعداً می توان از شاخه ها و برگ های خرد شده به عنوان کود برای پخش آن در سطح محصول و غنی سازی خاک استفاده کرد.از طرفی از این شاخه ها می توان به عنوان هیزم تنور، شومینه و … نیز استفاده کرد. در این مورد، بقایای هرس باید برای مصرف آماده شود. چوب بریده شده به صورت بلوک یا کنده های کوچکتر را می توان در نانوایی ها، پیتزا فروشی ها و غیره به بازار عرضه کرد و برگ های اضافی را (باید از کنده ها جدا کرد) تا زمانی که آلوده نباشند می توانند دوباره روی محصول پخش شوند.گزینه سومی وجود دارد که تا حدودی پیچیده‌تر است، زیرا برای اجرای آن به مجوز از شهرداری‌های مختلف محل کشت نیاز دارید، علاوه بر این که در هر زمانی از سال نمی‌توان آن را انجام داد. در مورد سوزاندن بقایای هرس است. در این مورد، استفاده نیز بسیار کمتر است.

ابزار هرس پسته :

برای هرس پسته بسته به نوع و اندازه درخت به ابزارهای مختلفی نیاز خواهد بود. اساساً آنها به شرح زیر خواهند بود:

  • قیچی: برای شاخه های 5 سانتی متر یا کمتر.
  • اره: برای شاخه های 5 تا 20 سانتی متر.
  • اره برقی: برای کنده های ضخیم از 20 سانتی متر به بالا.
  • هرس ارتفاعی: برای شاخه های بلندتر.
  • برای راحتی و ایمنی استفاده از انواع نردبان و همچنین دستکش، چکمه و عینک ایمنی نیز ضروری خواهد بود. به همین
  • ترتیب، توصیه می شود پس از هر هرس، تمام ابزارها را ضدعفونی کنید تا از عفونت جلوگیری شود.

درخت پسته گیاهی با اهمیت اقتصادی و فرهنگی در بسیاری از مناطق جهان است. این درخت که به دلیل میوه آن، پسته می شود، برای رشد و تولید محصول خوب نیاز به توجه و مراقبت مناسب دارد. یکی از نکات مهم در مراقبت از گیاه پسته هرس است.

بیشتر بخوانید : طریقه کاشت درخت پسته

هرس درخت پسته

هرس درخت پسته چیست؟

هرس درخت پسته روندی است که شامل بریدن و حذف شاخه ها و برگ های مرده، بیمار یا تولید آسیب به منظور رشد و میوه است. علاوه بر این، هرس به حفظ شکل مناسب درخت کمک می کند که باعث بهتر هوا و نو ر و در نتیجه عملکرد بالاتر در تولید پست می شود.

آیا هر درخت پسته توصیه می شود؟

هرس پسته بسته به منطقه ای که گیاه در آن قرار دارد در فصول مختلف سال قابل انجام است. به طور کلی هرس در بهمن ماه که گیاه در دوره استراحت است توصیه می شود. با این حال، بسته به آب و هوا، می توانیم زودتر شروع کنیم و تا اسفند تمدید کنیم. انجام هرس در تابستان که گیاه در حال رشد کامل است توصیه نمی شود.مهم است که در نظر داشته باشید که هرس فرآیندی است که نیاز به دانش فنی تخصصی دارد، زیرا هرس نادرست می تواند به شکل گیری درخت آسیب برساند و رشد و تولید میوه آن را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین توصیه می شود برای انجام این کار از یک متخصص با تجربه در هرس درخت پسته استفاده کنید.

چرا هرس درخت پسته مهم است؟

هرس پسته به چند دلیل مهم است، از جمله:

رشد گیاه را بهبود می بخشد – با حذف شاخه های آسیب دیده، مرده یا بیمار، به گیاه اجازه می دهید روی رشد شاخه های قوی و سالم تمرکز کند.
تولید میوه را افزایش می دهد: هرس به تشویق تولید میوه کمک می کند، زیرا باعث گردش بهتر نور و هوا می شود که به نوبه خود باعث گلدهی و تولید میوه می شود.
شکل مناسب را در درخت حفظ می کند: هرس به شما این امکان را می دهد که شکل مناسبی به درخت پسته بدهید که باعث گردش بهتر هوا و نور می شود و همچنین دسترسی به برداشت را آسان می کند.
چه تکنیک هایی استفاده می شود؟
بسته به هدفی که می خواهید به آن برسید، تکنیک های متفاوتی برای هرس درخت پسته وجود دارد. برخی از تکنیک های رایج تر عبارتند از:

هرس آموزشی (حداکثر 5 سال): این هرس در سالهای اول زندگی گیاه با هدف استقرار ساختار، ستون فقرات درخت پسته آینده و دادن شکل مناسب به آن که باعث رشد و تولید آینده آن می شود، انجام می شود. با هدایت رشد گیاه از طریق هرس تشکیلی، اطمینان حاصل می کنیم

که میوه ها به طور یکنواخت رشد می کنند و وزن شاخه ها را متعادل می کنند. انجام این نوع هرس قبل از ورود به تولید بسیار مهم است تا در آینده مجبور نشوید شاخه ای را که به دلیل ضخامت آن نیاز به اره برقی دارد قطع کنید. ما همیشه باید شاخه هایی را که به زمین می افتند یا در درخت رشد می کنند حذف کنیم. همچنین باید هرس شاخه هایی که ممکن است از خاک ورزی با تراکتور جلوگیری کند را در نظر بگیریم.

هرس درخت پسته

هرس نگهداری یا “سبز”: هرس نگهداری برای حفظ اندازه و شکل گیاه انجام می شود. این به کنترل برداشت از نظر اندازه، شکل و تعداد میوه هایی که تولید می شود کمک می کند. همچنین برای تمیز کردن گیاه، از بین بردن شاخه های خشک، بیمار یا ضعیف استفاده می شود. این هرس باید قبل از شروع گلدهی انجام شود. ما جوانه ها یا شاخه هایی را که مشخصاً اهداف آموزشی یا تولیدی خاص ما را برآورده نمی کنند، حذف خواهیم کرد. توصیه می شود جوانه های گل را در 4 سال اول درخت حذف کنید، با اولویت این که انرژی روی رشد چوب متمرکز شود، تنه و شاخه هایی با ضخامت کافی برای برداشت آینده تشکیل شود.

هرس تولیدی یا باردهی: با هدف تحریک تولید میوه و بهبود کیفیت آنها با افزایش اندازه آنها انجام می شود. این در مورد هدایت انرژی گیاه به رشد میوه ها به جای رشد چوب است.

هرس تجدید: روی درختان بالغ تر با هدف تجدید گیاه انجام می شود تا میوه به خوبی تولید کند و رشد آن را تشویق کند.

لازم به ذکر است که هرس باید در دوره های مناسب با در نظر گرفتن رشد و باردهی درخت انجام شود.

برای هرس درخت پسته چه وسایلی لازم است؟

برای انجام هرس درخت پسته داشتن ابزارهای خاصی از جمله:

قیچی هرس: با یک دست برای بریدن شاخه ها و شاخه های کوچک و با دو دست برای شاخه های ضخیم تر.
اره: برای بریدن شاخه های ضخیم که با قیچی بریده نمی شوند.
قیچی برقی: برای کار سریعتر و کارآمدتر روی شاخه های ضخیم.
نردبان: رسیدن به شاخه های بلند و صعب العبور.
استفاده از ابزارهای باکیفیت و تیز و ضدعفونی نگه داشتن آنها برای هرس ایمن و موثر مهم است. علاوه بر این، توصیه می شود هنگام کار با ابزار در درخت، اقدامات ایمنی مناسب را رعایت کنید.

درخت پسته

نتیجه گیری:

هرس بخش بسیار مهمی در کشت پسته است. هرس به بهبود کیفیت و عملکرد محصول کمک می کند و همچنین به جلوگیری از گسترش آفات و بیماری ها کمک می کند. هرس همچنین می تواند به پرورش دهندگان کمک کند تا با بهبود کمیت، کیفیت و اندازه میوه ها درآمد خود را افزایش دهند. بنابراین، مهم است که پرورش دهندگان مزایای هرس را درک کرده و آن را به درستی اجرا کنند تا از کاشت سودآور اطمینان حاصل شود.

هرس برای تشکیل پسته :

پسته در اواخر آبان برگ های خود را از دست می دهد، بنابراین می توان آن را در حالت استراحت و آماده هرس، از آذر تا اسفند، هر دو شامل، در نظر گرفت.

صلیب با کپون کردن درخت نهالستان، در زمان کاشت و پس از کاشت و چنگ زدن ساخته می شود. معمولاً یک متر از زمین بریده می شود. کاشت باید از مهر تا پایان دی ماه انجام شود. درختی که به خوبی کاشته و کشت شده باشد، در سال اول جوانه ای از چهار تا شش شاخه ایجاد می کند.صلیب با انتخاب سه شاخه تشکیل می شود که دو شاخه باید به راست و چپ مطابق با خط درخت جهت گیری شوند. یک جوانه مرکزی سومین شاخه اولیه را تشکیل می دهد. هرس سبز را فقط در سال اول یعنی ابتدای ژوئن انجام دهید تا رشد سال اول را روی سه شاخه اصلی که از قبل انتخاب شده اند متمرکز کنید.عکسی هست که ارزش هزار کلمه را دارد. سه شاخه اصلی (که در تصویر بالا به رنگ مشکی رنگ آمیزی شده اند) انتخاب شده و بریده می شوند – تا حدود 20 تا 30 سانتی متر هرس می شوند. رها کردن هر 3 در یک ارتفاع. علائم قرمز رنگ برش ها را ببینید.
بقیه شاخه ها همسطح بریده می شوند. بنابراین، 3 شاخه اصلی، پایه ساختار درخت باقی می ماند. تا پایان سال اول ما سه شعبه اولیه را داریم. این کاپون بین 20 تا 30 سانتی متر است.

در جوانه زدن سال اول و در هرس (کوتاه) سه دوره اولیه، درخت را به خطر می اندازیم!!!

هرس سال دوم : شناسایی و تفاوت بین شش شاخه فرعی با انتخاب انشعاب های 3 شاخه اولیه است تا از تمام فضای هوای درخت استفاده کنند.

هرس درخت پسته

هرس سال سوم با هدف تمایز 12 شاخه ثالث،جستجو و انتخاب انشعاب شاخه های ثانویه است. مراقب باشید که کجا بریده می شود، زیرا می توانید جوانه های ضخیم گل را ببینید. چوب یا جوانه های رویشی را ببرید.

هرس سبزه سوم :

هرس سال چهارم : در واقع آخرین آموزش هرس است. مجدداً دوشاخه های شاخه های سوم انتخاب و محافظت می شوند، به طوری که در جوانه زنی سال بعد، طبقه بالایی درخت را تشکیل می دهند. باید 24 پایانه باقی بماند.

هرس ابتدای اتاق سبز

هرس سازند سال پنجم : 24 پایانه هرس سال چهارم دوشاخه هستند، درخت از قبل تشکیل شده است!!!

همانطور که خواهیم دید، تولید میوه در سال پنجم در این زمینه در حال حاضر مورد توجه تجاری است و استراتژی هرس باید به هرس تولید تغییر یابد. این بر اساس هدایت درخت است به طوری که با پایانه های زیادی پوشیده شده و میوه در داخل چتر دستگاه برداشت ارتعاشی می افتد.

به این مقاله امتیاز بدهید...
[کل: 1 میانگین: 5]
دسته بندی عمومی
اشتراک
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

محصولی در سبد خرید شما نیست...

Return To Shop
وارد شدن...