چه نوع خاکی برای زعفران مناسب است؟

adminAuthor: admin
Views: 1,148 مشاهده
چه نوع خاکی برای زعفران مناسب است؟

چه نوع خاکی برای زعفران مناسب است؟ گیاه زعفران تمایل به خاک های با زهکش خوب، کمی سست و کمی آهکی دارد. از مناطق رسی، سرد یا مرطوب باید اجتناب کرد، زیرا ممکن است باعث پوسیدگی لامپ شوند. آنها محدوده pH خاک بین 6 تا 8 را تحمل می کنند.

زعفران به چه نوع خاکی نیاز دارد؟

ترکیب خاک و وضعیت آن در هنگام کاشت زعفران بسیار مهمتر از ماهیت آب و هوای منطقه ای است که قرار است کاشت شود.به طور کلی، پیاز زعفران در خاک هایی که آب باران را به خوبی فیلتر می کنند به خوبی رشد می کنند، بنابراین خاک های رسی و سنگین برای این گونه گونه ها ایده آل نیستند.بهتر است یک خاک رسی-آهکی یا سیلتی خنثی با PH 6 تا 8 داشته باشید. برای سطوح کوچک مانند باغ یا تخت گل، اصلاح خاک با ماسه، ذغال سنگ نارس یا مالچ آسان است.

«زعفران» که به آن مزرعه کاشت زعفران گفته می‌شود، حتی در فصل پاییز باید در مکانی آفتابی کاشته شود، زیرا زمان گل‌دهی است.

آماده سازی خاک محل کاشت زعفران :

خاک کاشت زعفران باید قبل از زمستان آماده شود. ایده آل این است که عمق حدود 20 سانتی متر استفاده کنید و یک کود از ترکیب ترجیحا اضافه کنید. در مورد کود ازت ترجیحاً پس از کاشت زعفران روی سطح قرار داده شود.بدیهی است که تا لحظه کاشت زعفران ها که بین خرداد و شهریور خواهد بود، زمین را باید تمیز نگه داشت و قبل از نصب پیازها در زمین، آن را به خوبی «چند» کرد.

چه نوع خاکی برای زعفران مناسب است؟

خاک زعفران چطور خاکی است؟

زمین زعفران ها بسیار خاص است. پیازهای زعفران را می توان در زمین یا در گلدان کاشت. پیاز ها را باید در عمق 10 تا 15 سانتی متری دفن کنیم و در هر جهت حدود 10 سانتی متر از هم فاصله بگیریم.آبیاری مزارع زعفران الزامی نیست و در صورت خشکسالی های شدید مانند شهریور ماه فقط باید روزی یک بار آبیاری کرد پیاز زعفران هر سال تکثیر می شود و برای یک پیاز کاشته شده حدود 5 عدد بدست می آید. پیاز های داخل 3 ساله

در کشت زعفران چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

مبارزه با حیوانات شکارچی که می توانند پیاز زعفران را بخورند، مانند موش های روستایی و موش ها در زمستان و تابستان به پیاز بسیار علاقه دارند. تخریب منظم گالری های آنها باعث می شود تا گسترش آنها محدود شود.

خرگوش های صحرایی که عاشق برگ ها و گل های کروکوس هستند را می توان با سیم متوقف کرد.

شایع ترین بیماری های زعفران :

از بیماری های زعفران خودداری کنید، معمولاً سه : قارچ وجود دارند که می توانند طلای سرخ را تحت تأثیر قرار دهند.

ریزوکتونیا زعفران که باعث ایجاد زخم قهوه ای و پوسیدگی خشک در زعفران می شود.فوزاریومی که به پیاز کروکوس حمله می کند و نوار نارنجی رنگی در قسمت سالم باقی می گذارد.ریزوکتونیا بنفش باعث پوسیدگی نرم می شود. این یک بیماری بسیار مسری است که به آن «مرگ زعفران» نیز می گویند.همه این بیماری‌های زعفران به اکثر قارچ‌کش‌ها مقاوم هستند، اما به طور کلی فقط بعد از سال سوم یا چهارم ظاهر می‌شوند، یک اقدام اصلاحی می‌تواند ریشه‌کن کردن پیازها باشد، مثلاً از سال سوم و کاشت در جای دیگر.ترجیحاً قبل از ده سال به همان طرح بازنگردید.

چه نوع خاکی برای زعفران مناسب است؟

برداشت زعفران :

گل‌های زعفران معمولاً در ابتدای مهر ماه ظاهر می‌شوند و معمولاً یک ماه دوام می‌آورند، البته در سال اول گل‌های زعفران معمولاً به تأخیر می‌افتند.

روش های برداشت می تواند به دو صورت باشد:

1. وقتی گل زعفران کم داریم، معمولا گل را در جای خود می گذاریم و فقط 3 رشته قرمز مادگی را با موچین استخراج می کنیم. این سیستم جمع آوری اسکاموندا نامیده می شود.

2. در صورت داشتن مقادیر زیاد گل، به محض باز شدن آنها جمع آوری می شوند و سپس مادگی های قرمز که به راحتی دور یک میز نشسته اند، بازیابی می شوند.

برای چیدن هم می توانید از ناخن ها و هم از وسایل کوچک مانند قیچی، موچین و… چیدن زعفران را باید بعد از جمع شدن گل ها انجام دهید تا این عمل راحت تر شود، زیرا اگر پرچم ها زرد و زرد شوند. از گلبرگ های بنفش نمی توان استفاده کرد.اگر می خواهید در مورد کشت زعفران بیشتر بدانید، به خواندن ادامه دهید…

خصوصیات و کشت زعفران :

زعفران به دلیل تولید کلاله های خشک معروف به عنوان ادویه غذای ضروری برای هر آشپزخانه ای است. علاوه بر این، با توجه به مجموعه رنگارنگ برگ های آن، به عنوان یک گیاه زینتی برای باغ ما نیز قابل استفاده است. اگر علاقه مند به دانستن نحوه کشت زعفران هستید، همین حالا آن را ببینیم!

چه نوع خاکی برای زعفران مناسب است؟

کاشت زعفران در باغچه خود :

زعفران و استخراج زعفران تاریخچه بسیار باستانی دارد.  قبلاً در مورد آن اشاراتی وجود داشت و در آشپزخانه، برای درمان های دارویی، مناسک و مراسم و غیره استفاده می شد. یونانی ها از آن به ویژه به عنوان عطر استفاده می کردند، جایی که آن را در تئاتر، پاسیو و حمام پخش می کردند. یک حکایت این است که رم در هنگام ورود نرون در زعفران پیچیده شده بود.امروزه کاربردهای زیادی ندارد یا حداقل مربوط به گزینه های قبلی است. به طور گسترده در غذا و پزشکی استفاده می شود. تولید کننده اصلی این گیاه از خانواده Iridaceae (2000 گونه پراکنده در سراسر جهان و یکی از مهمترین آنها در باغبانی) ایران است و پس از آن کشورهای دیگر مانند اسپانیا، مراکش، یونان و هند قرار دارند.

و اینک پس از مقدمه تاریخی که در مورد کشت زعفران انجام دادیم با ارزش کشاورزی آن آشنا می شویم.

راهنمای کشت زعفران :

آب و هوای ایده آل برای زعفران

زعفران گیاهی است که طیف وسیعی از دماها را از 15- تا 40 درجه سانتیگراد تحمل می کند. مهمتر از همه، آب و هوای خشک و خنک بهترین شرایط را فراهم می کند، جایی که در تابستان بسیار گرم و در زمستان بسیار سرد است، چیزی که زعفران به آن عادت کرده است.از طرفی شرایط خاک (ساختار، تخلخل، زهکشی و …) بسیار مهمتر از شرایط اقلیمی است.

چه نوع خاکی برای زعفران مناسب است؟

ویژگی های خاک :

زعفران گیاهی پیازدار است و به همین دلیل به خاک هایی با زهکشی خوب (که پیاز پوسیده نشود) نیاز دارد. به همین دلیل باید از خاک های سنگین یا خاک هایی که رطوبت بیش از حد انباشته می شوند پرهیز کنیم. خاک های عمیق آهکی برای کشت مناسب هستند و مقدار متوسطی از مواد آلی دارند. به یاد داشته باشید که زعفران خاک را خسته می کند و لازم است از منابع معدنی تولید کمپوست استفاده شود.در واقع، زمانی که زعفران از یک قطعه جمع آوری شد، معمولاً بدون کشت مجدد زعفران (اما گیاهان دیگر از خانواده های مختلف) برای حدود 10 سال استراحت می کنند.معمولاً زمین را قبل از کاشت با شخم زمین بین 30 تا 40 سانتی متر آماده می کنند. با این کار به افزایش تخلخل خاک و ترکیب ایده آل کمپوست دست خواهیم یافت.این کار معمولاً چند ماه قبل از کاشت انجام می شود که از ژوئن تا سپتامبر طول می کشد و 10 سانتی متر فاصله بین پیازها باقی می ماند و آنها را در عمق بین 10 تا 15 سانتی متر دفن می کنید.

مشترک و آبیاری :

مشترک معمولاً در کار تراشکاری زمین اعمال می شود و معمولاً بسته به وضعیت خاک بین 3 ماه تا 1 ماه قبل انجام می شود. مواد آلی خوب تجزیه شده مانند کود دامی یا کمپوست به طور یکنواخت در چارچوبی که می‌خواهیم زعفران بکاریم پخش می‌شود. در 1 متر مربع بین 1 کیلوگرم تا 1.5 کیلوگرم مواد آلی را می توان اضافه کرد، البته در هنگام افزودن بیشتر یا کمتر به کیفیت محصول بستگی دارد.زعفران گیاهی است عادت به آب و هوای گرم که در آن آب کافی وجود ندارد (ایران، اسپانیا، مراکش، یونان و …). تولیدکنندگان بزرگ تمایل دارند به ندرت اما در مقادیر زیاد آبیاری کنند. از سوی دیگر نشان داده شده است که آبیاری موضعی باعث افزایش عملکرد کلاله ها می شود. خلاصه اینکه زعفران نیازی به آب زیاد ندارد

چه نوع خاکی برای زعفران مناسب است؟

مراقب علف های هرز باشید!

زعفران گیاه کوچکی است و اغلب در محاصره سایر گیاهان و علف های هرز دیده می شود. اگر محصول شما کوچک است (و بیشتر روی محصولات زینتی متمرکز است) می توانید علف های هرز یا دستی را تمیز کنید. این وظیفه ای است که باید انجام شود زیرا برای تولیدکنندگان بزرگ می گویند که رشد علف های هرز می تواند تا 20 درصد از تولید زعفران را از دست بدهد.

بیشتر بخوانید : خواص زعفران

حفاظت از پیاز زعفران :

کشت زعفران بیش از 3 سال طول نمی کشد. مواردی وجود داشته است که در آن سال 4 همچنان تولید می شود، اما به طور کامل توصیه نمی شود، زیرا عملکرد بسیار کاهش می یابد.پیاز ها جمع آوری شده، تمیز می شوند و خاک آغشته شده برداشته می شود و آن پیازهایی که بزرگتر هستند و از نظر بصری کیفیت بهتری دارند، نگهداری می شوند. آنها معمولاً در دمای 5 تا 10 درجه سانتیگراد نگهداری می شوند (به طوری که کل سطح هوادهی شود) و روی هم انباشته نمی شوند.

در مورد قیمت ها صحبت کنیم؟

به عنوان یک حکایت به شما بگویم که به دلیل فرآیند برداشت پیچیده آن (برای جمع آوری 1 کیلوگرم زعفران بین 100000 تا 250000 گل نیاز است، بسته به ضخامت کلاله) ارزش اقتصادی حاصل از آن بی رحمانه است. آن کیلوگرم کلاله زعفران که قبلاً ذکر کردیم حدود 3000 یورو قیمت دارد.

چه نوع خاکی برای زعفران مناسب است؟

تنها 0.8 درصد از تولید زعفران در ایران از … ایران می آید! زعفران سوپر نگین به دلیل ویژگی های خوبش طلای خالص محسوب می شود و قیمت آن در حدود 42.000.000 به ازای هر کیلوگرم است. اما از تولید واقعی 1500 کیلوگرمی (در سال 2022) حدود 190000 کیلوگرم با برند ایرانی صادر شده است.«ترفند» خرید از کشورهای دیگر مانند اسپانیا، یونان، مراکش و هند و بسته بندی آن با برچسب ایرانی بود که البته بسته‌کننده هرگز موظف به مشخص کردن مبدا آن نبوده است. جرم نیست اما گمراه کننده و کلاهبردار است.یک کیلوگرم زعفران در کشورهای دیگر به ارزش بسیار پایین تری بین 25.000.000 تا 28.000.000 می رسد و با این حال به عنوان محصول ایرانی به قیمت 75.000.000 به فروش می رسد.تجارت سودآور است. مراقب آن باشید.مانند تمام محصولات زعفران، برای به دست آوردن نتایج خوب، مهم است که گیاه زعفران عناصر غذایی مناسبی را در خاک پیدا کند که به آن اجازه می دهد رشد کند، برگ های قوی بسازد، پیازها را تکثیر کند و شکوفا شود.در طول کشت چند مرحله وجود دارد که در آنها کوددهی توصیه می شود، از کوددهی اولیه که هنگام آماده شدن خاک انجام می شود تا مداخلاتی که می تواند به گیاه در طول سال کمک کند.پس بیایید دریابیم که چگونه خاک را برای زعفران حاصلخیز کنیم و از کدام کودها برای کشت ارگانیک زعفران استفاده کنیم.

کود آلی مخصوص زعفران

کوددهی اولیه برای زعفران :

در کشت زعفران اولین مرحله کوددهی خوب قبل از کاشت پیازها، زمانی که خاک کار می شود، انجام می شود. این به طور ایده آل باید حداقل یک ماه قبل از کاشت انجام شود. انجام آن حتی 3-6 ماه قبل عالی است.هیچ قانون کلی در مورد نحوه و میزان کوددهی وجود ندارد، زیرا همه چیز به ویژگی های اولیه خاک (به عنوان مثال pH) بستگی دارد. کودهای معدنی وجود دارد که با استفاده از آنها می توانیم ویژگی های خاک خود را اصلاح کنیم و آن را اصلاح کنیم تا برای زعفران مناسب تر باشد. یک بینش مفید روی خاک مناسب برای زعفران است.

ایجاد خاک خوب هدف اولیه در کشاورزی ارگانیک است: به این معنی است که باید مراقب باشید که خاک غنی از مواد مغذی مناسب باشد، اما همچنین ساختار خوبی داشته باشد و به ویژه اصلاح شود، یعنی حضور خوبی از مواد آلی وجود داشته باشد.

کودهای آلی نقش بهبود دهنده خاک دارند: مواد آلی به ارمغان می آورند و این اثرات مهم مختلفی دارد:

چه نوع خاکی برای زعفران مناسب است؟

دوره زعفران :

خاک را نرم نگه می دارد.

ظرفیت نگهداری آب در خاک را افزایش می دهد (برای مدت طولانی تری مرطوب می ماند)

زندگی میکروارگانیسم های خاک (باکتری ها و قارچ های مثبت برای کشت) را افزایش می دهد.

کود دامی می تواند در این امر بسیار مفید باشد و همچنین کمپوست خوبی که می تواند خود تولید شود. هوموس کرم خاکی به عنوان یک نرم کننده خاک و به عنوان راهی برای تحریک حیات مثبت خاک، بهترین کمکی است که می توانیم به خاک خود داشته باشیم.

بنابراین می‌توانیم اول از همه به فکر ادامه کود دامی باشیم، به طور مشخص می‌توانیم 2 کیلوگرم کود در هر متر مربع تولید کنیم. توصیه می شود از کودهای بالغ استفاده شود، اما در صورت استفاده از کود شوک یک دهم مقدار آن را محاسبه می کنیم.

کود آلی نباید در عمق فرستاده شود: کافی است آن را در 5-10 سانتی متر اول خاک بگنجانید. ما می توانیم آن را با بیل زدن، با هواکش ستاره ای، با فرز انجام دهیم.

مواد مفید:  کرم خاکی (توصیه می‌کنم آن را با الک متوسط، ارزان‌تر انتخاب کنید. می‌توانیم در کوددهی شیار نیز از آن استفاده کنیم)

کود سبز :

کود سبز تکنیکی است که به طور گسترده در کشاورزی ارگانیک برای غنی سازی خاک و همچنین به دست آوردن مزایای دیگری مانند کاهش حضور گیاهان خود به خود و موجودات ناخواسته استفاده می شود.این در مورد کشت یک گونه گیاهی نه برای برداشت آن، بلکه با هدف بهبود خاک و سپس دفن زیست توده تولید شده است. یک کود سبز آماده سازی عالی برای زعفران مداخله بهاره با خردل است.

مواد مفید: دانه خردل کود سبز سفید

چه نوع خاکی برای زعفران مناسب است؟

لقاح شیار :

وقتی پیازها را می گذاریم می توانیم کود بریزیم که به نهال جوان کمک می کند تا فورا مواد مغذی را پیدا کند. می‌توانیم از کود گلوله‌ای برای قرار دادن در کف شیاری که پیازها را در آن قرار می‌دهیم استفاده کنیم. بسیار مهم است که گلوله خوبی باشد نه اسیدی. جابجایی و ادغام آن در زمین مفید است، به طوری که مستقیماً با پیاز تماس نداشته باشد، اما از طریق ریشه به آن برسد.کرم خاکی نیز در این مرحله ارزشمند است: بدون شک بهترین کود برای استفاده در شیارها است زیرا شرایط مناسبی را برای ریشه های جوان گیاه زعفران ایجاد می کند و حتی در تماس با سیستم ریشه کاملاً ایمن است.

کود در طول کشت :

در طول سال، لحظات مختلف لقاح وجود دارد، به ویژه اگر ما یک کشت چند ساله را اجرا کنیم (به پست مربوط به کشت سالانه یا چند ساله مراجعه کنید)در فصل سالانه می‌توانیم بیشتر به کودهای اولیه و کودهای گیاهی تکیه کنیم، در طول سال‌ها خاک فقیر می‌شود و تامین مواد مغذی اهمیت فزاینده‌ای پیدا می‌کند. با این حال کوددهی در مرحله کشت در محصولات یکساله نیز توصیه می شود.

چه نوع خاکی برای زعفران مناسب است؟

خرید کود مخصوص زعفران

در اینجا سه ​​دوره وجود دارد که مداخله در آنها مهم است:

اواخر زمستان (بهمن-اسفند). کوددهی با کود گلوله ای ادغام شده روی سطح، شاید با بهره برداری از باران یا یخبندان که می تواند به ترکیب کود کمک کند. در این دوره برای کمک به مرحله رویشی و مهمتر از همه برای حمایت از تشکیل و رشد ابعادی پیازهای جدید تغذیه می شود.

بهار (اسفند). ما می توانیم پتاسیم را از طریق مه تامین کنیم.

به این مقاله امتیاز بدهید...
[کل: 1 میانگین: 5]
دسته بندی زعفران
اشتراک
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

محصولی در سبد خرید شما نیست...

Return To Shop
وارد شدن...