زمان مصرف هیومیک اسید

kazemAuthor: kazem
Views: 1,511 مشاهده
زمان مصرف هیومیک اسید

زمان مصرف کود هیومیک اسید برای درختان

اگر از کشاورزی لذت می‌برید و نیروی زیادی صرف اینکار می‌کنید، بهتر از مزایا و وجود اسید هیومیک غافل نشوید. به جرائت می‌توان گفت این محصول بی‌نظیر یک ترکیب جادویی برای طبیعت است که سبب رشد و توسعه گیاهان می‌شود. زمان مصرف هیومیک اسید نیز متفاوت است البته هیچ محدودیتی در مصرف این محصول وجود ندارد و در تمامی فصل‌ها می‌توان از آن استفاده کرد. اما برای اینکه نتیجه بهتری از مصرف این محصول و کاهش دادن هزینه‌ها بگیرید باید زمان مصرف هیومیک اسید را به صورت صحیح و اصولی بدانید. با اینکار رشد و بازدهی محصولات کشاورزی و گیاهان شما بیشتر و بهتر خواهد شد، به همین دلیل ما در این مقاله زمان مصرف و تاثیر این محصول بر گیاهان را برای شما بیان خواهیم کرد.

بهترین زمان برای مصرف هیومیک اسید

از زمانی که کشاورزی را شروع می‌کنید تا پایان آن باید حداقل حدود 2 الی 3 بار از اسید هیومیک برای محصولات خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که اولین مرحله استفاده از اسید هیومیک بسیار مهم است و بهتر است زمانی استفاده شود که گیاهان و درختان در رشد هستند؛ اینکار سبب افزایش رشد آن‌ها می‌شود. در ادامه برای شما استفاده از این محصول را در باغات و محصولات کشاورزی شرح خواهیم داد:

مصرف اسید هیومیک برای باغات

همانطور که گفته شد استفاده از اسید هیومیک در طول رشد باید 2 الی 3 مرحله باشد، و این موضوع برای درختان و دیگر محصولات باغات نیز صدق می‌کند. بهتر است اولین مرحله مصرف اسید هیومیک برای باغات زمانی باشد که درختان در ابتدای شروع فصل هستند و هنوز از خواب بیدار نشده‌اند. با استفاده اسید هیومیک در این زمان درخت پس از بیدار شدن مقاوم می‌شود، استفاده از این محصول در این مرحله بسیار مهم است. زیرا همانطور که می‌دانید درختان پس از بیدار شدن قدرت وندانی ندارند و ممکن است در برابر شرایط محیطی سخت دوام نیاورند به همین دلیل استفاده از این محصول واجب است و سبب رشد و قدرت درختان خواهد شد.

تاثیر اسید هیومیک بر روی پسته

 البته باید بدانید که پس از بیدار شدن ریشه درختان نیز ضعیف هستند و قدرت جذب چندانی ندارند، به همین دلیل نیاز به یک عناصر قدرتمند مانند اسید هیومیک دارد تا قدرت درخت بالا رود و بتواند در مدت زمان کوتاه رشد چشمگیری داشته باشد. سرمای زمستان نیز ممکن است سبب آسیب به درختان شود به همین دلیل بهتر است قبل از گلدهی اولین مرحله استفاده از این محصول را انجام دهید.

بیشتر بخوانید : نحوه مصرف اسید هیومیک

حال که دانستیم اولین مرحله چه زمانی است بهتر است به سراغ دومین مرحله مصرف این محصول بی‌نظیر برویم. دومین مرحله نیز مانند اولین مرحله بسیار مهم است و باید در زمان تشکیل میوه درختان انجام شود. زمانی که درختان شروع به محصول دهی می‌کنند انرژی زیادی است می‌دهند و باید برای برگردانندن انرژی آن‌ها تلاش کنیم. استفاده از اسید هیومیک در این زمان به درختان کمک زیادی می‌کنند و سبب برگرداندن انرژی از دست رفته می‌شود، همچنین به رشد و کیفیت بالای میوه نیز کمک می‌کند. برخی از تاثیرات اسید هیومیک بر درختان در این مرحله عبارتند از:

  • آزاد کردن عناصر غذایی که در زیر خاک وجود دارند.
  • با مصرف اسید هیومیک میکرو ارگانیسم نیز فعال می‌شود، با اینکار خاک بهتر می‌تواند غذا و آب را جذب کند.
  • ریشه در این زمان مانند درخت انرژی خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند برخی از عناصر را به راحتی جذب کند، در چنین مواقعی اسید هیومیک تمامی عناصر لازم را جذب کرده و در اختیار ریشه قرار می‌دهد.

هیومیک اسید برای محصولات کشاورزی

محصولات کشاورزی نیز بسیار مهم هستند و برای رشد بهتر نیاز به عناصر قوی دارند. بهترین زمان مصرف هیومیک اسید برای محصولات زراعی قبل از کاشت است و باید تمامی بذرها را به این محلول آغشته نمایید. بلافاصله پس از آغشته کردن بذرها آن‌ها را خاک نکنید و حداقل اجازه بدید چند ساعت استراحت کنند. اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید سعی کنید پس از کاشت در زمان اولین آبیاری از اسید هیومیک استفاده کنید تا رشد ریشه جوانه بالا رود و بتواند آب و غذا را جذب نماید.

برای این محصولات نیز می‌توانید 2 الی 3 بار اسید هیومیک استفاده کنید، زمانی که حدود 40 یا 50 روز به برداشت محصول مانده برای رشد و بهتر و باردهی بالا می‌توانید از اسید هیومیک استفاده کنید. توجه داشته باشید که مصرف این محصول هیچ مشکلی برای خاک شما به وجود نخواهد آورد و بر عکس سبب تقویت خاک خواهد شد.

زمان مصرف هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی

اگر صاحب گیاهان آپارتمانی هستید باید بدانید با گذشت زمان خاک گلدان مواد مغذی خود را از دست می‌دهد و این موضوع به گیاه شما آسیب زیادی وارد خواهد کرد. بنابراین استفاده از کود هیومیک اسید برای گیاهان شما بسیار ضروری است. بهترین زمان برای مصرف این محصول برای گل‌های آپارتمانی زمان رشد و گسترش آن‌ها است. گل‌های آپارتمانی در گلدان‌ها نگهداری می‌شوند به همین دلیل نیازی به مصرف این کود با دوز بالا نیست و مقدار کمی برای رشد گیاه نیز کافی است. برای این گیاهان یک قاشق از هیومیک اسید کافی است که می‌توانید آن را با آب قاطی کنید و سبب داخل گلدان بریزید.

بهترین کود برای درخت پسته

فواید استفاده از کود هیومیک اسید چیست؟

وجود ماده آلی برای خاک بسیار مهم است و حداقل حدود 2 الی 6 درصد این ماده در خاک وجود داشته باشد. اما متاسفانه در سال‌های اخیر به شدت درصد این ماده کاهش پیدا کرده است و در برخی مناطق حدود 1 درصد می‌باشد. عدم وجود ماده آلی زنگ خطری برای محصولات و کشاورزان محسوب می‌شود و باید به دنبال راه‌حلی برای حل این مشکل باشیم. یکی از راه‌هایی که هیچ خطری برای این محصولات و خاک ندارد استفاده از کود اسید هیومیک است، در این قسمت برخی از تاثیرات و فواید این کود را ذکر خواهیم کرد:

  • افزایش ظرفیت نگهداری از آب
  • افزایش ریشه دهی محصول
  • بالا بردن مقاومت درخت در برابر آفات و بیماری‌ها یا شرایط سخت محیطی
  • کاهش دادن شوری خاک
  • افزایش فعالیت‌های میکرو ارگانیسم
  • و…

توجه داشته باشید که تمامی این موارد فقط بخشی از فواید این کود بی‌نظیر هستند. برای دیدن تاثیرات دیگر این محصول بهتر است آن را استفاده کنید و تجربه‌ای خوشایند برای محصولات خود به ارمغان آورید.

بیشتر بخوانید : مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت

 

زمان مصرف  کود هیومیک اسید

از هیومیک اسید محلول در آب به صورت محلول پاشی در تمام طول دوره رشد محصولات استفاده  می شود. این روش مصرف می تواند باعث رشد ریشه، بهبود مقاومت محصول، افزایش عملکرد و بهبود کیفیت شود. دوره کوددهی آن  بر اساس منطقه مورد کشت  و ویژگی های رشد محصول تعیین می شود.

استفاده از روش  برگی هیومیک اسید  در PH  نامتعادل خاک

PH بسیار بالا یا پایین خاک برای رشد محصول مفید نیست. زمانی که  که PH خاک <5 یا  9 pH>  باشد، رشد  ریشه گیاه کاهش می‌یابد و توانایی جذب عناصر غذایی ضعیف می‌شود که احتمالاً باعث کمبود عناصر غذایی می‌شود. خاک های  اسیدی مستعد کمبود عناصری مانند منیزیم، کلسیم، پتاسیم، بور و مولیبدن هستند و  خاک قلیایی مستعد کمبود عناصری مانند آهن، روی، منگنز و فسفر است. محلول پاشی کودهای محلول در آب حاوی هیومیک اسید  می تواند تا حد زیادی کمبود مواد مغذی محصولات را به دلیل جذب ضعیف ریشه کاهش دهد  و از پیری زودرس گیاه جلوگیری کند.

استفاده از هیومیک در زمان خشک بودن خاک خشک یا غرقابی

زمانی که خاک خشک یا غرقاب است، سیستم ریشه گیاه ضعیف می شود، در نتیجه ظرفیت جذب کاهش می یابد. استفاده از روش کوددهی برگی  اسید هیومیک می تواند تعرق و  از دست دادن آب در گیاه  را کاهش دهد و مقاومت به خشکی را بهبود بخشد.

تاثیر هیومیک اسید در محصولات فاقد مواد مغذی

زمانی  که محصولات از کمبود مواد مغذی رنج می برند، فیزیولوژی و متابولیسم گیاهان به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد. در این زمان، مصرف کود برگی هیومیک اسید باعث  (کلات کننده) این ترکیب  برای فعال کردن آهن، منگنز، روی و مس می شود.

کاهش شوری خاک با مصرف هیومیک اسید

مصرف  کود محلول در آب اسید هیومیک می تواند نسبت یون های سدیم موجود در برگ گیاهان را به کاتیون های مختلف مانند پتاسیم، کلسیم، منیزیم و غیره کاهش دهد و در نتیجه آسیب نمک به محصولات را کاهش دهد.

کاهش تاثیر آفات و بیماری ها با مصرف هیومیک اسید

هنگامی که بیماری های گیاهی و آفات در ریشه یا قسمت های بالای خاک رخ می دهد، ظرفیت جذب یا انتقال مواد مغذی در ریشه ها کاهش می یابد. استفاده برگی هیومیک اسید همراه با آفت کش ها نه تنها می تواند اثر کنترلی آفت کش ها را بهبود بخشد، بلکه کمبود مواد مغذی را نیز کامل  می کند.

استفاده از هیومیک اسید در کاهش یخ زدگی محصولات زراعی

زمانی  که محصولات زراعی با آسیب یخ زدگی مواجه می شوند، استفاده از اسید هیومیک می تواند مقاومت گیاه را به میزان قابل توجهی افزایش داده و خسارت یخ زدگی را کاهش دهد. هنگامی که محصولات با باد گرم و خشک مواجه می شوند و  از دست دادن آب محصول تسریع می شود،  محلول پاشی با هیومیک اسید  می تواند غلظت سیتوپلاسم گیاه را افزایش دهد، از هدر رفتن آب جلوگیری کند و توانایی مقاومت در برابر باد خشک و گرم را افزایش دهد.

استفاده از هیومیک اسید در زمان اختلال یا ضعف فیزیکی محصول  

هنگامی که محصول به دلیل کود نیتروژن بیش از حد رشد می کند، گلدهی  و میوه دهی آن دچار مشکل می شود.  هنگامی که باردهی  گیاه بیش از حد افزایش می یابد، بر رشد و نمو طبیعی تأثیر می گذارد و  گیاه در مرحله بعدی رشد محصول ضعیف می شود، ظرفیت جذب ریشه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. تمامی این موارد با مصرف  کود برگی هیومیک اسید  روی برگ ها قابل حل است.

کود هیومیک اسید بمب

تاثیر هیومیک اسید بر ساختار خاک

هیومیک اسید بستر مناسبی برای رشد باکتری های مفید خاک برای تامین مواد مغذی مورد نیاز خاک فراهم می کند. این باکتری ها خاک را حاصلخیز می کنند و متابولیسم گیاه را افزایش می دهند. بدین ترتیب با وجود تاثیر اسید هیومیک، باکتری ها از ریشه گیاه تغذیه می کنند و با حاصلخیزی خاک، مواد مغذی  گیاه تامین می کنند. همچنین این باکتری ها ریشه گیاه در برابر آفات و بیماری ها محافظت می کنند.

بهترین زمان استفاده از کود ارگانیک هیومیک اسید 

از آنجایی که کود هیومیک اسید  ارگانیک و غیرشیمیایی است، زمان خاصی برای استفاده از آن وجود ندارد، اما باید به طور مرتب از آن استفاده کنید تا نتایج بسیار مثبت آن را روی محصولات کشاورزی  مشاهده کنید.

معمولا پیشنهاد می شود در  زمان کاشت نهال درختان از کود آلی هیومیک اسید برای درختان استفاده شود. که باعث حاصلخیزی خاک و رشد سریع نهال ها می شود. همچنین می توانید از این کود فوق العاده در هنگام باردهی درخت نیز استفاده کنید. زیرا گیاهان و درختان هم در دوره رشد گیاه و هم در دوران باردهی نیاز به تغذیه دارند. بنابراین کارشناسان ما توصیه می کنند  که گیاهان خود را دو بار در سال با کود هیومیک اسید تغذیه کنید.

هیومیک اسید شوک  برای گیاهان

هیومیک اسید مایع شوک  از مواد ارگانیک و طبیعی تولید می شود، این ترکیبات  ساختار خاک را بهبود می بخشد و حاصلخیزی خاک و حفظ آب خاک را افزایش می دهد. این کودها باعث افزایش جوانه زنی بذر، نمو و رشد ریشه، کاهش درجه باز شدن روزنه ها و کاهش تبخیر و تحریک رشد گیاه می شوند و در نهایت همه این عوامل باعث افزایش عملکرد و بهبود کیفیت میوه و محصول می شود. کود آلی اسید هیومیک اسید  به صورت مایع است و بنابراین جذب آن توسط گیاه بسیار سریع است. مجموعه ما  این محصول را در بسته بندی های مختلف ، 5، 10 و 20 لیتری عرضه می کند.

هیومیک اسید برای چه گیاهانی مضر است؟

نحوه استفاده از هیومیک  اسید مایع شوک در گیاهان مختلف

در گیاهان گلخانه ای  همراه با آبیاری 6 تا 12 لیتر در هکتار استفاده می شود، به طوریکه  اولین آبیاری پس از کاشت با فاصله 2 تا 3 هفته تکرار می شود.

در یونجه همراه با آب  آبیاری 3 تا 5 لیتر در هکتار چند روز بعد از کاشت

در برنج کود هیومیک اسید شوک محلول در آب بین  کرت ها  1 تا 2 لیتر در هزار متر قبل از کاشت ، همچنین  پس از انتقال نهال به زمین

در ضدعفونی ذرت 2 تا 5 لیتر برای 100 کیلوگرم بذر قبل از کاشت – به محض ظاهر شدن گل آذین نر.

سبزیجات و سیب زمینی همراه آب  آبیاری 3 تا 5 لیتر در هکتار 1 تا 3 بار در فصل رشد مصرف می شود.

برای درختان میوه همراه آب  آبیاری 10 تا 20 لیتر در هکتار قبل از گلدهی پس از تشکیل میوه استفاده می شود.

به این مقاله امتیاز بدهید...
[کل: 8 میانگین: 4.4]
دسته بندی کود کشاورزی
اشتراک
مطالب مرتبط

4 reply on “زمان مصرف هیومیک اسید”

  1. بهترین زمان مصرف هیومیک اسید در ابتدا فصل و در زمان رشد گیاه است ممنون از مقاله کاربردی و خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

محصولی در سبد خرید شما نیست...

Return To Shop
وارد شدن...