فواید استفاده از کود آهن

adminAuthor: admin
Views: 1,366 مشاهده
کود آهن شوک5لیتری

فواید استفاده از کود آهن : نه تنها انسان ها می توانند از کمبود آهن رنج ببرند، بلکه گیاهان نیز می توانند فاقد این عنصر کمیاب باشند،در این صورت لقاح با آهن ضروری است،ما کمبود آهن را از طریق سردرد، خستگی، شکنندگی ناخن ها و بسیاری از علائم دیگر می بینیم،اما اکنون چگونه می توانیم در گیاهان خود تشخیص دهیم که آیا آنها فاقد آهن هستند و آیا نیاز به کمک به مقداری کود داریم؟ ما در اینجا پاسخ این سوال و همچنین اطلاعات بیشتر در مورد کود آهن را در اختیار شما قرار می دهیم.

فواید استفاده از کود آهن

قبل از اینکه به جزئیات بیشتری در مورد استفاده از کود آهن و نحوه عملکرد آن بپردازیم،مهم است که بدانیم آهن چه خواصی دارد و چرا گیاهان ما به آهن نیاز دارند.

خواص آهن در یک نگاه برای گیاهان

آهن بخش مهمی از زندگی ما است،به عنوان یک مصالح ساختمانی در خانه های ما استفاده می شود و حتی آب صبحانه ما با آهن غنی شده است. با این حال، ما همچنین می توانیم آهن را در جدول تناوبی تحت نماد عنصر Fe، که از نام لاتین ferrum گرفته شده است، کشف کنیم. آهن یک فلز سنگین است که به صورت آهن دو ظرفیتی یا سه ظرفیتی (Fe2+ یا Fe3+) و یا در ترکیبات (اکسیدها، نمکها) وجود دارد. فقط Fe2+ برای گیاهان ما جالب است، زیرا آنها می توانند آن را جذب کرده و از آن تغذیه کنند. Fe3+ مستقیماً برای گیاهان در دسترس نیست. آهن متصل شده را می توان با هوازدگی از مواد معدنی مختلف آزاد کرد. یون‌های آهن در طول این هوازدگی آزاد می‌شوند، اما عوامل متعددی مانند pH و رطوبت بر روی دسترسی به آهن تأثیر می‌گذارند. خاک مرطوب با pH 6 تا 6.5 معمولاً حاوی مقدار زیادی Fe2 + است. اگر مقدار pH از 6.5 بالاتر رود و همچنین مجبور باشید با خشکسالی مقابله کنید، این میزان دسترسی بیشتر و بیشتر کاهش می یابد. آهن بسته شده و دیگر در دسترس گیاه نیست.

چرا گیاهان به آهن نیاز دارند؟

در حالی که آهن جزء مستقیم برگ سبز (کلروفیل) مسئول فتوسنتز نیست، نقش مهمی در تشکیل آن ایفا می کند. به عنوان یک کاتالیزور عمل می کند، به این معنی که تشکیل برگ های سبز را تسریع و پشتیبانی می کند.

فواید استفاده از کود آهن

آهن وظیفه مهم دیگری در تنفس گیاهان دارد، دقیقاً در ارتباط با زنجیره تنفسی. زنجیره تنفسی بخشی از متابولیسم انرژی است. در اینجا، انرژی از مواد مغذی جذب شده تولید می شود – یک فرآیند بسیار مهم برای همه موجودات زنده. آهن اغلب جزء آنزیم‌های مختلفی است که نقش‌های متفاوتی در متابولیسم دارند. Fe3+ مستقیماً برای گیاهان در دسترس نیست زیرا ابتدا باید به Fe2+ تبدیل شود یا در خاک کلات شود. گیاهان فقط می توانند Fe2+ یا Fe3+ کلات را جذب کنند. کلات ها کمپلکس هایی هستند که می توانند توسط گیاهان به عنوان مولکول کامل جذب شوند. کلمه “کلات” از کلمه یونانی چله گرفته شده است و به معنای چیزی شبیه پنجه یا پنجه خرچنگ است – و این نیز توصیف کننده چیستی کلات ها است. در مرکز یک کلات یک یون قرار دارد که اغلب یک فلز سنگین مانند آهن است. مولکول های آلی بزرگتر به آن می چسبند و آن را محکم نگه می دارند. این ترکیبات بسیار پایدار هستند، مواد مغذی می توانند به راحتی توسط گیاه به عنوان کلات جذب شوند.

کمبود آهن در گیاهان را بشناسید 

چگونه کمبود آهن در گیاهان ما ظاهر می شود؟ یکی از علائم کمبود آهن زرد شدن برگها در حالی که رگبرگها سبز باقی می مانند است – به این حالت کلروز می گویند. این کلروزها ابتدا روی برگهای جوان تشکیل می شوند. با افزایش کمبود، نکروز (بافت در حال مرگ) از لبه برگ تشکیل می شود. هنگامی که کمبود آهن رخ می دهد، کمبود کلروفیل، پروتئین و انرژی نیز وجود دارد. بنابراین رشد و همچنین عملکرد گیاه کاهش می یابد،گلها همچنین می توانند از نظر رنگ محو شوند و در کل کوچکتر بمانند،با کمبود آهن، ریشه ها معمولا کوتاه هستند و دارای ریشه های جانبی کوتاه زیادی هستند،اگر کمبود آهن درمان نشود، گیاهان شما حتی می توانند بمیرند  اما فقط در صورتی که کمبود آن شدید باشد.

فواید استفاده از کود آهن

کمبود آهن اغلب در خاک های آهکی دیده می شود، زیرا آهن در آنجا توسط کربنات کلسیم موجود در آنجا رسوب می کند،در نتیجه آهن دیگر قابل جذب نیست،برخی از گیاهان از قبل می توانند نشان دهند که در چه خاکی رشد می کنند

به عنوان مثال، خاک هایی که روی آنها کلتفوت، گزنه یا قاصدک زیادی رشد می کنند اغلب آهکی هستند، ما همچنین در مقاله ای ویژه در اینجا اطلاعات بیشتر در مورد کلروز را برای شما جمع آوری کرده ایم.

خلاصه علائم کمبود آهن در گیاهان:

 • وجود کلروز با سبز ماندن رگبرگهای برگ
 • علائم ابتدا روی برگهای جوان ظاهر می شود
 • نکروز دیرتر اتفاق می افتد و از لبه برگ شروع می شود
 • رشد را مهار کرد
 • کم بازده
 • گلهای کم رنگ و کوچک
 • بروز ریشه های کوتاه و ریشه های جانبی زیاد

خشکی و فشردگی نیز می تواند دلیلی باشد که گیاه نمی تواند آهن را جذب کند،بنابراین پس از یک خشکسالی طولانی، ارزش دارد که گیاهان را به درستی آبیاری کنید،خاک غرقاب و متراکم نیز می تواند مانعی برای جذب آهن در گیاهان باشد،چنین خاک هایی اغلب رشد ریشه را مهار می کنند و کمبود اکسیژن یا در عین حال دی اکسید کربن اضافی وجود دارد،شل شدن مکانیکی و ترکیب کودهای آلی در درجه اول مانند کودهای آلی Plantura ما می تواند به تراکم پایان دهد.

عامل مهم دیگری که باعث کمبود آهن می شود، وجود بیش از حد سایر فلزات سنگین در خاک است،اگر یون های کروم، مس، کبالت، روی، منگنز یا نیکل زیادی در خاک وجود داشته باشد، می توان از انتقال و جذب آهن جلوگیری کرد،هوموس پوست می تواند حاوی مقدار زیادی منگنز باشد و به ویژه روی بیش از حد می تواند منجر به کمبود آهن شود.

فواید استفاده از کود آهن

به طور کلی می توان گفت به محض به هم خوردن تعادل یون های خاک باید منتظر مشکلات بود،برهمکنش آهن و فسفر بسیار جالب است، زمانی که فسفر زیادی در خاک وجود داشته باشد، این امکان وجود دارد که این دو ماده غذایی با هم ترکیب شوند و فسفات آهن را تشکیل دهند،ما این ترکیب را به‌عنوان گلوله‌های حلزونی می‌شناسیم، اما می‌تواند در خاک نیز تشکیل شود و در نتیجه مواد مغذی را به هم متصل کند.

در اینجا به طور خلاصه دوباره محرک های کمبود آهن را فهرست کرده ایم:

 • PH خیلی بالا
 • غرقابی
 • خشکی
 • مهار رشد ریشه
 • عدم تعادل و بیش از حد سایر مواد مغذی
 • محتوای فسفر بالا

اگر گیاهان شما اکنون تحت تاثیر کمبود آهن هستند، راه های مختلفی برای تامین آن وجود دارد،از آنجایی که آهن می تواند از طریق ریشه و برگ جذب شود، می توانید چندین کاربرد داشته باشید.

بیشتر بخوانید : فواید استفاده از کود جلبک دریایی

کود دهی برگی آهن

آهن را می توان نه تنها از طریق خاک، بلکه به عنوان کود برگی نیز کود داد. مزیت کودپاشی برگی این است که خیلی سریع اثر می گذارد،از آنجایی که کود وارد خاک نمی شود،نمی توان آن را شسته و با وجود خشکی خاک موثر است. با این حال،برای جلوگیری از آسیب به برگ ها، کوددهی برگی را فقط در غلظت کم می توان استفاده کرد.

این شکل از کوددهی نیز باید بیشتر مورد استفاده قرار گیرد و متأسفانه کودها تا حدودی گرانتر از سایر کودهای آهن هستند،همچنین می توان به طور منظم از کود آهن به عنوان یک اقدام پیشگیرانه استفاده کرد و در نتیجه با علائم کمبود مقابله کرد. اما همیشه به توضیحات محصول و دوزهای توصیه شده پایبند باشید. هنگام استفاده از کودهای آهن، مهم است که آنها را در آفتاب سوزان و در دمای بالای 25 درجه سانتیگراد استفاده نکنید،این می تواند به گیاهان آسیب برساند.

کود آهن در آب آبیاری

همچنین می توانید آهن را با آب آبیاری اضافه کنید،برای این کار کود آهن را طبق توضیحات محصول در آب آبیاری حل کرده و به گیاهان اضافه کنید،در آب آبیاری مقدار ۱ تا ۲ میلی گرم آهن در لیتر آب برای کوددهی مناسب آهن کافی است،سپس قوطی آبیاری را کاملاً بشویید تا باقیمانده محصول از بین برود. همچنین مراقب باشید که کف و لباس خود را با کود آهن آلوده نکنید،این باعث ایجاد لکه های زنگ ناخوشایند می شود که پاک کردن آنها سخت یا غیرممکن است.

کدام گیاهان اغلب تحت تأثیر کمبود آهن هستند؟

به بیان ساده، فرهنگ هایی که مصرف زیادی دارند اغلب تحت تأثیر قرار می گیرند،گیاهان زینتی مانند گل رز (رزا)، ادریسیا (هورتانسیا)، مگنولیا (مگنولیا) و رودودندرون ها به طور خاص از رنج می برند،کودهای رودودندرون و گل رز اغلب حاوی مقدار کمی آهن برای جلوگیری از کلروز ناشی از کمبود آهن هستند،مصرف کنندگان سنگین سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی (Solanum lycopersicum)، خیار (Cucumis sativus) و فلفل (Capsicum) نیز با کمبود آهن دست و پنجه نرم می کنند.

در مورد میوه، اغلب در انواع توت ها،سیب (مالوس) و به (Cydonia oblonga) یافت می شود،دوستداران گل در میان شما که دوست دارند گل اطلسی (گل اطلسی) در بالکن داشته باشند، مطمئناً در مقطعی با کمبود آهن مواجه شده اند،اگر کلروز در گل اطلسی رخ دهد، معمولاً به دلیل کمبود آهن است،همچنین می توانید در اینجا اطلاعات بیشتری در مورد کلروز در گل اطلسی پیدا کنید.

کود آهن برای چمنزار و ضد خزه

حتی چمن سبز مورد علاقه شما می تواند از کمبود آهن رنج ببرد،این بیشتر ناشی از شرایط خاک است،برخی از خاک ها حاوی آهن بیشتر و برخی دیگر کمتر. اما برای اطمینان کامل، می توانید آزمایش خاک را انجام دهید،یکی از راه های استفاده از کود آهن در چمن، مبارزه با خزه های ناخواسته است،اگر چمن شما به شدت با خزه پوشیده شده است، می توانید خزه های مرطوب را با کود آهن درمان کنید. قبل از انجام این کار، باید چمن را به طول حدود 3 تا 4 سانتی متر قیچی کنید و سپس خزه ها را با کود آهن (سولفات آهن (II)) درمان کنید. کود آهن را می توان به صورت گرانول یا همان طور که قبلاً توضیح داد، به عنوان کود مایع در آب آبیاری مخلوط کرد،در صورتی که زمین کاملاً ذوب شده باشد، استفاده باید در بهار در ماه مارس یا آوریل انجام شود،خزه پس از حدود دو هفته از بین می رود و قهوه ای مایل به سیاه می شود،سپس می توانید به سادگی خزه ها را با چنگک یا چنگک بردارید،به خصوص مهم است که شکاف های باقی مانده توسط خزه را پر کنید.

فواید استفاده از کود آهن

پس از حذف، باید دوباره علف بکارید تا دیگر علف‌های هرز یا خزه‌ها نبرند. اگر این خزه را در بهار حذف کنید، این کار ایده آل است تا بذرها به خوبی رشد کنند. پس از مصرف کود آهن تا حدود دو هفته روی چمنزار راه نروید،همچنین حیوانات خانگی خود را از چمن ها دور نگه دارید ،آنها می توانند منجر به مسمومیت شوند. در مقاله ویژه ما می توانید دریابید که برای جلوگیری از خزه در چمن خود چه کارهای دیگری می توانید انجام دهید.

توصیه می کنیم همیشه مواد مغذی کافی را برای چمن خود فراهم کنید و از کودهای بلندمدت عمدتا ارگانیک مانند کودهای ارگانیک چمن Plantura ما استفاده کنید. این کار نه تنها چمن شما را مناسب و سبز می کند، بلکه از خاک نیز محافظت می کند و همیشه می توانید بلافاصله پس از کوددهی دوباره روی چمن خود قدم بگذارید،اطلاعات بیشتر در مورد کود ارگانیک چمن را می توانید در اینجا بیابید.

کود آهن برای گیاهان آکواریوم

گیاهان آکواریومی نیز به مواد مغذی نیاز دارند،زیرا اگر گیاهان کلروز نشان دهند، آنها نیز فاقد آهن هستند،این واقعیت که اولین کود تجاری موجود در آکواریوم، کود آهن بود، نشان می دهد که کمبود آهن در آکواریوم چندان نادر نیست،یک توصیه کلی برای مقدار نمی توان برای برنامه ارائه داد،هر آکواریوم از نظر مقدار پر کردن، سیستم فیلتر، ذخیره سازی، تغذیه و کاشت فردی است،مقدار مطلوب آهن در آکواریوم 0.03 تا 0.1 میلی گرم در لیتر است،این را می توان به راحتی با نوارهای تست از پت شاپ بررسی کرد. یکی دیگر از شاخص های میزان آهن کافی، رشد علف اردک است. اگر علف اردک در آکواریوم و آهن کافی داشته باشید، عدس به خوبی تولید مثل می کند. اگر کمبود آهن وجود داشته باشد رشد اردک متوقف می شود. متأسفانه، لقاح در آکواریوم  بدون توجه به اینکه کدام ماده مغذی درگیر است اغلب با تشکیل جلبک همراه است،بنابراین باید در دوز بسیار مراقب باشید و کمی کمتر از مقدار زیاد کود بدهید.

آیا کود آهن سمی است؟

به طور کلی کودهای آهن سمی هستند و همیشه باید از تماس فیزیکی با این کودها خودداری کنید،اگر با آن تماس داشتید دست های خود را کاملا بشویید. در صورت مشاهده علائم پس از تماس با کود آهن، حتما باید با پزشک مشورت کنید.

فواید استفاده از کود آهن

اما این فقط سمیت نیست که باید در نظر گرفته شود، بلکه لکه های نامناسبی است که کود آهن می تواند روی زمین یا اشیاء دیگر شما باقی بگذارد. لکه های زنگ معمولاً به سختی یا غیرممکن پاک می شوند. همچنین مراقب لباس خود باشید،برای شلوار مورد علاقه شما شرم آور است اگر با لکه های ناخوشایند کثیف شود.

خودتان کود آهن درست کنید

اگر نمی خواهید کود آهن بخرید، گزینه دیگری دارید: خودتان آن را تولید کنید. این از کیف پول شما و البته محیط زیست محافظت می کند،از آنجایی که گیاهان آهن را به عنوان یک ماده مغذی ضروری جذب می کنند،به طور طبیعی در ضایعات گیاهی، بوکاشی یا کمپوست وجود دارد،مواد گیاهی با محتوای آهن بالا مانند اسفناج، نخود، عدس یا لوبیا به ویژه برای تولید کود غنی از آهن مناسب هستند، از آنجایی که آهن دو ظرفیتی که به آسانی در دسترس گیاهان است، عمدتاً در کمپوست فقط با pH پایین وجود دارد، می توان آن را قبل از استفاده به عنوان کود با آب لیمو یا آب پرتقال مخلوط کرد.

یک ترفند قدیمی به همین شکل عمل می کند که با آن بدن ما باید آهن تامین کند،ناخن های آهنی که در سیب گیر کرده اند در اثر تماس با اسید مالیک اکسید می شوند،مخلوط کردن برش های سیب له شده با خاک گلدان نیز آهنی را به راحتی برای گیاه فراهم می کند،اما راه ساده‌تری هم وجود دارد: بسیاری از گیاهان برای استخراج آهن از خاک روش‌های مؤثری دارند که فقط چسباندن میخ‌های آهنی به خاک گلدان می‌تواند کافی باشد،هنگام کاشت  به خصوص در وان مخلوط کردن مقدار زیادی ماسه زرد نیز می تواند از کمبود آهن جلوگیری کند. زیرا زرد شدن ماسه از چسبیدن اکسیدهای آهن حاصل می شود. یکی دیگر از منابع بسیار موثر آهن، کنجاله خونی است که می توانید خودتان آن را خریداری یا ذبح کنید.

اگر مجبور به مبارزه با خزه در چمن خود هستید، اغلب از کود آهن استفاده می کنید. در مقاله ویژه ما در مورد کود آهن برای چمن، هر آنچه را که باید در مورد کاربرد و جایگزین های آن بدانید را خواهید یافت.

به این مقاله امتیاز بدهید...
[کل: 1 میانگین: 5]
دسته بندی کود کشاورزی
اشتراک
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

محصولی در سبد خرید شما نیست...

Return To Shop
وارد شدن...