فواید استفاده از کود جلبک دریایی برای گیاهان

adminAuthor: admin
Views: 1,337 مشاهده

فواید کود جلبک : امروزه کودهای مختلفی در بازار موجود است. علاوه بر مواد معدنی، تعداد زیادی کود آلی نیز وجود دارد که بخشی از چرخه مواد مغذی طبیعی خاک هستند و بنابراین می توان از آنها به روشی سازگار با محیط زیست استفاده کرد. کودهای آلی نه تنها برای طبیعت مفید هستند، بلکه خواص شیمیایی و بیولوژیکی خاک را نیز بهبود می بخشند.

کود جلبک دریایی چیست؟

کود جلبک دریایی از مواد مغذی با منشا گیاهی یا طبیعی تشکیل شده است. کودهای ارگانیک از محصولات یا فرآورده های جانبی مانند کود، کود، پودر استخوان، ملاس چغندرقند، شاخ، پشم، پوست، کیک پرس و غیره بدون افزودن مواد معدنی یا شیمیایی ساخته می شوند. از آنجایی که تولید کود آلی شامل بازیافت ضایعات کشاورزی است، مواد مغذی و بالاتر از همه، تعادل نیتروژن در خاک حفظ می شود.

ساختارهای آلی موجود در کود ابتدا باید توسط میکروارگانیسم های موجود در خاک تجزیه شوند تا مواد غذایی توسط گیاه جذب شوند. با توجه به این فرآیند کانی سازی، کود آلی اثر خود را کندتر از کود معدنی توسعه می دهد.کود معدنی به شکل نمک های به راحتی قابل حل است که می تواند به سرعت توسط گیاهان جذب شود. با این حال، این باعث ایجاد نیتروژن اضافی در خاک می شود که به سرعت منجر به عدم تعادل در مواد مغذی موجود می شود. این منجر به اختلال در تنوع زیستی می شود، زیرا گروه های گیاهی حساس (مانند سرخس) را می توان به عقب راند.

مزایای استفاده از کود جلبک دریایی

بهبود ساختار خاک: عناصر غذایی جلبک ساختار خاک را بهبود می بخشد و زیستگاه مهمی برای میکروارگانیسم های خاک تشکیل می دهد که در نتیجه بیشتر در خاک وجود دارند. این باعث ایجاد مواد مغذی متعددی می شود که برای رشد گیاه ضروری هستند. تعادل نیتروژن متعادل باقی می ماند، خواص خاک به طور قابل توجهی بهبود می یابد.

عدم شستشو: یکی دیگر از مزایای کودهای آلی این است که مواد مغذی عرضه شده در مدت زمان طولانی تری در خاک باقی می مانند، این به این دلیل است که میکروارگانیسم‌ها برای تجزیه و آزاد کردن مواد مغذی به مدت زمان بیشتری نیاز دارند.

سازگار با محیط زیست: کودهای آلی از مواد طبیعی ساخته شده و سازگار با محیط زیست هستند،‌از آنجایی که از مواد شیمیایی استفاده نمی شود، خطر اسیدی شدن خاک وجود ندارد، زیرا در نهایت با کودهای آلی، آنچه که قبلا از خاک خارج شده بود، به خاک برمی گردد.

پایدار: کودهای آلی سرعت عمل و رهاسازی مواد مغذی کمتری به گیاه دارند، این مکانیسم نسبتاً آهسته و تدریجی به خاک اجازه می دهد تا طی چند ماه دوباره پر شود. از بیماری ها و علائم کمبود جلوگیری می شود، حیات خاک و تشکیل هوموس تحریک می شود،نتیجه یک ساختار خاک سالم است.نکته تخصصی ما همیشه کود آلی را در لایه بالایی خاک قرار دهید تا میکروارگانیسم ها بتوانند راحت تر به کود دسترسی پیدا کنند و به طور موثر عمل کنند. به یاد داشته باشید که پس از هر بار کوددهی، خاک را به خوبی آبیاری کنید.

کود معدنی: مزایا، معایب و مثال ها

کودهای معدنی به صورت مصنوعی یا از مواد معدنی فسیلی به دست می آیند،ما نگاهی دقیق تر به این “کودهای شیمیایی” می اندازیم.

برای مدت طولانی کودهای معدنی به عنوان یک درمان معجزه آسا در نظر گرفته می شدند،اما امروزه بارها مورد انتقاد قرار می گیرند
در اوایل سال 1865، پس از تحقیقات فشرده، یوستوس فون لیبیگ تشخیص داد: «خاک برای یک گونه گیاهی حاصلخیز است که حاوی مواد مغذی معدنی مورد نیاز برای این گیاه به مقدار مناسب، به نسبت مناسب و در شرایط مناسب برای جذب باشد.» بنابراین او توسعه‌ای را آغاز کرد که خیلی زود منجر به تولید اولین ماده معدنی‌ساز شد،با این حال، بیش از یک قرن بعد، کود معدنی قبلاً اوج محبوبیت خود را پشت سر گذاشته است و نه تنها در کشت ارگانیک مورد انتقاد قرار گرفته است، در این مقاله خواص، مزایا و معایب، مثال ها و مضرات کودهای معدنی را برای شما گردآوری کرده ایم.

کود معدنی: خواص

برای مدت طولانی، کودهای معدنی به عنوان یک درمان معجزه گر قوی استفاده می شد. در اینجا می توانید بخوانید که کودهای معدنی در مورد چیست.

کود معدنی چیست؟

کود معدنی کودی است که در آن مواد مغذی – یا بهتر است بگوییم، یون های مغذی – در یک “ترکیب یونی” ثابت وجود داشته باشد. شاید بیشتر با اصطلاح نمک آشنا باشید. به عنوان مثال، نمک سفره نشان دهنده ترکیب یونی سدیم (Na+) و کلر (Cl-) است.به دلیل جذب بارهای مثبت و منفی، دو ذره باردار – یون ها – یک پیوند جامد تشکیل می دهند. و کودهای معدنی در چنین ترکیبی یافت می شوند. بیهوده نیست که اغلب از “نمک های کود” صحبت می شود.

تولید کودهای معدنی :

اما این کودهای معدنی چگونه ساخته می شوند؟ بسیاری از عناصر غذایی را می توان از ذخایر فسیلی استخراج کرد. با این حال، آنها به عنوان یک ترکیب پایدار و به سختی محلول در سنگ وجود دارند. با این حال، گیاهان مواد مغذی را فقط به شکل یون های حل شده در آب جذب می کنند. به همین دلیل، برای مثال، سنگ فسفات باید “باز” ​​شوند. این اتفاق با اسیدها می افتد و منجر به ترکیبات فسفات محلول تر، سوپر فسفات ها می شود. نمک های پتاسیم نیز قبل از استفاده به عنوان کود تهیه می شوند و سپس 40، 50 یا 60 پتاس نامیده می شوند که عدد نشان دهنده درصد اکسید پتاسیم محلول در آب است. یا با اسید سولفوریک واکنش داده و سولفات پتاسیم را تشکیل می دهند.

فواید کود جلبک دریایی

کودهای معدنی با استفاده از فرآیندهای شیمیایی ساخته می شوند.نیتروژن معدنی با استفاده از “فرایند هابر بوش” تولید می شود. در این فرآیند، آمونیاک فرار (NH3) از نیتروژن موجود در هوا (N2) با صرف انرژی زیادی تشکیل می شود. این می تواند به کودهای معمولی نیترات آمونیوم، سولفات آمونیوم (به نام سولفات آمونیوم) یا نیترات پتاسیم تبدیل شود.

از آنجایی که در تولید کودهای معدنی از فرآیندهای پیچیده شیمیایی مختلفی استفاده می شود، از آنها به عنوان کودهای مصنوعی نیز یاد می شود. بنابراین اکنون کود به شکل نمکی است. حاوی نمک هایی است که از عناصر غذایی ضروری گیاهان تشکیل می شود. اما وقتی روی زمین پراکنده می شوند چه تاثیری دارند؟

تاثیر کودهای معدنی :

اگر خاک مرطوب باشد، نمک ها در اجزای یونی خود حل می شوند. از نقطه نظر شیمیایی، آب در اینجا نقش تعیین کننده ای دارد: هم به ذرات باردار مثبت و هم به ذرات باردار منفی متصل می شود. پوسته های واقعی آب در اطراف آنها تشکیل شده است. به این ترتیب آب اجزای نمک کود را از یکدیگر جدا می کند. به این “هیدراتاسیون” می گویند. برخی از نمک ها – ترکیبات مختلف فسفر و بسیاری از مواد مغذی کمیاب – فقط توسط اسیدها قابل حل هستند. اما اینها به طور طبیعی در محلول خاک نیز رخ می دهند. پس از این مرحله، مواد مغذی برای جذب و استفاده گیاه در دسترس است.

نکته: گیاهان مواد مغذی را فقط به صورت یون می گیرند؟ در واقع، این کاملاً درست نیست. عنصر کمیاب بور به شکل خنثی B(OH)3 (اسید بوریک) جذب می شود. با این حال، این یک مورد خاص است.بور در تشکیل دیواره های سلولی نقش دارد و باعث تشکیل گل ها و میوه ها می شود.

کود معدنی به شکل نمک است. نمک ها از ذرات باردار مثبت و منفی – یون ها – تشکیل شده اند. اینها توسط پیوند یونی به هم متصل می شوند.مواد خام برای کودهای معدنی از ذخایر فسیلی استخراج می شود یا در مورد نیتروژن با استفاده از فرآیند Haber-Bosch تولید می شود،همه اینها باید بیشتر به صورت شیمیایی تبدیل شوند. به طور کلی، انرژی مورد نیاز برای این کار بسیار بالا است.مواد خام اصلاح شده شیمیایی بیشتر در آب یا در اسیدهای خود خاک حل می شوند و پس از حل شدن به شکل یونی در خاک وجود دارند، بنابراین می توانند توسط گیاهان جذب شوند.

کود معدنی چقدر سریع کار می کند؟

به طور کلی، یک کود معدنی معمولی به شکل نمک می تواند بسیار سریع عمل کند: معمولاً در عرض چند ساعت،البته این موضوع در مورد کودهای آهسته رهش که آهسته رهاسازی آنها یک اثر عمدی است صدق نمی کند. بسته به نحوه عملکرد کود معدنی، عوامل متعددی بر سرعت یا کندی عملکرد کود معدنی تأثیر می‌گذارند،ما در زیر این عوامل را برای شما فهرست کرده ایم، با رعایت آنها می توانید به سریع ترین اثربخشی ممکن لقاح خود دست یابید.

نکته: یک اثر به معنای اثر کود دهی قابل مشاهده بر روی گیاهان بارور شده همیشه زمان می برد،حتی با استفاده از کودهای مایع سریع الاثر،باید چند روز صبر کنید تا اثر قابل مشاهده ای داشته باشد.هنگامی که سرعت موثر در پاراگراف زیر ذکر شده است،این به معنای سرعتی است که مواد غذایی در دسترس گیاهان پس از مصرف کود در محلول خاک وجود دارد.آب برای حل کردن نمک ها ضروری است،بنابراین، خاک باید به اندازه کافی مرطوب باشد. در خاک خشک، کود معدنی (یا حتی آلی) هیچ تاثیری ندارد.

فعل و انفعالاتی که بین نمک های کود رخ می دهد می تواند بر اثر آنها تأثیر بگذارد:

کودهای آمونیاکی و کودهای آهکی یا آهکی با هم آمونیاک را تشکیل می دهند که خاک را به صورت گازی ترک می کند و بنابراین دیگر نمی تواند توسط گیاهان استفاده شود.سوپر فسفات و کودهای آهکی یا آهکی با هم ترکیب می شوند و فسفات کلسیم را تشکیل می دهند که به ندرت محلول هستند و بسیار آهسته (یا اصلاً در دسترس گیاهان نیستند).نیترات یا کودهای حاوی نیترات و سوپر فسفات با هم اکسیدهای نیتروژن (NOx) را تشکیل می دهند که به صورت گازی از خاک خارج می شوند و بنابراین دیگر نمی توانند توسط گیاهان استفاده شوند،آنها همچنین برای سلامتی و آب و هوا بسیار مضر هستند.

فواید کود جلبک دریایی

“کودهای مصنوعی” سرعت عمل بالایی دارند، اما عدم تعادل شیمیایی نیز می تواند به سرعت در خاک رخ دهد.

نکته: همه کودهای مرکب مخلوط موجود در بازار هرگز حاوی ترکیبات فوق نیستند و استفاده از آنها بی خطر است. این بدان معناست که هیچ خطری برای خروج گاز یا گیر کردن وجود ندارد،با این حال، اگر می خواهید خودتان کودهای مختلف را مخلوط کنید، لطفاً به مشکلات ذکر شده در بالا توجه کنید.

مقدار pH خاک نیز بر سرعت عمل کودهای معدنی تأثیر دارد،مواد مغذی کمیاب به ویژه در خاک کمی اسیدی به راحتی در دسترس هستند،در یک خاک خنثی یا کمی قلیایی،کوددهی با آنها تأثیر بسیار بدتری دارد. وضعیت در مورد فسفر حتی شدیدتر است: در pH کمتر از 6 یا بالاتر از 6.5 به راحتی در دسترس نیست،بنابراین نگهداری خاک باغچه خود در این منطقه می تواند تأثیر بسیار مثبتی بر اثر کود دهی داشته باشد.

دما نقش مشخصی دارد:در دماهای بالاتر،نمک های کود در محلول خاک محلول تر هستند،علاوه بر این،گیاهان در دماهای بالاتر آب بیشتری از خاک می گیرند و بنابراین بسیاری از مواد مغذی را به ریشه های خود “مکیده” می کنند.کودهای طولانی مدت یک مورد خاص هستند:این کودها به خصوص کند و در مدت زمان طولانی،بسته به محصول بین دو ماه تا یک سال ،کار می کنند. این اثر به این دلیل حاصل می شود که نیتروژن موجود در آن به شکل خاصی به نام اوره یا کاربامید است،علاوه بر این، مواد مغذی در یک کپسول قرار می گیرند که آنها را از انتشار فوری در محلول خاک محافظت می کند. با افزودن نمک های کود محلول، اغلب یک اثر فوری حاصل می شود.

در شرایط مناسب، کودهای معدنی در عرض چند ساعت پس از مصرف اثر می‌گذارند.البته، بسته به وضعیت گیاه و تغذیه، اثرات قابل مشاهده فقط خیلی دیرتر رخ می دهد.در دسترس بودن آب، ترکیب کودهای مصرفی، PH و دمای خاک می تواند بر سرعت عمل تأثیر مثبت یا منفی بگذارد.کودهای درازمدت یا دپو در مدت زمان طولانی کار می کنند و ممکن است کمی کندتر عمل کنند.با این حال، بسیاری از کودهای طولانی مدت نیز اثر فوری دارند،مدت اثر می تواند تا 12 ماه باشد و روی بسته بندی مشخص شده است.

کود معدنی آلی

کود معدنی یا ارگانیک چیست و این نوع کود چه تفاوتی با کودهای معدنی خالص دارد؟ کودهای معدنی ارگانیک دارای هر دو ترکیب آلی و معدنی هستند.

فواید کود جلبک دریایی

برخلاف کودهای معدنی، کودهای آلی باعث افزایش عمر خاک و حفظ ساختار خوب خاک می شود.

ترکیب این دو نوع کود فقط منطقی به نظر می رسد، زیرا مزایا و معایب آنها اغلب یکدیگر را متعادل می کنند:

کودهای معدنی صرفاً از زندگی خاک و حفظ ساختار خوب خاک غفلت می کنند. لقاح ارگانیک به حفظ و ارتقای هر دو کمک می کند.کود آلی به آرامی در دسترس است، در حالی که کود معدنی به سرعت در دسترس است.کود معدنی همیشه فقط حاوی مواد مغذی ذکر شده است. کود آلی همچنین همیشه حاوی مقدار کمی از مواد مغذی موجود در مواد آلی است.کودهای معدنی اثر طولانی مدت مشخصی ندارند مگر اینکه کودهای بلند مدت خاص باشند. کودهای آلی دارای اثر طبیعی طولانی مدت هستند، به طوری که این دو نوع به راحتی می توانند برای تشکیل یک کود طولانی مدت سریع الاثر ترکیب شوند.کودهای معدنی خالص در صورت عدم استفاده از مواد آلی در طول کوددهی در معرض خطر شسته شدن هستند. محتوای آلی موجود در کود معدنی – آلی می تواند حداقل تا حدی از شستشو جلوگیری کند

خلاصه: کود معدنی آلی

کود معدنی یا آلی دارای هر دو ترکیب معدنی و آلی است.این اجزا از نظر خواص از نظر بهبود خاک، سرعت عمل، مواد تشکیل دهنده، مدت اثر و خطر آبشویی می توانند مکمل یکدیگر باشند.نتیجه می تواند یک کود با معایب کم و خواص خوب زیاد باشد.

کود معدنی: مزایا و معایب

برخی فقط خوبی ها را می بینند،برخی دیگر فقط بدی ها را در کودهای معدنی می بینند،در اینجا سعی شده است به طور عینی مزایا و معایب را خلاصه کنیم.

مزایای کودهای معدنی:

  • سرعت ریخته گری سریع
  • اغلب قیمت پایین (به جز کود طولانی مدت)
  • سطوح بالای مواد مغذی
  • بسیار ایمن برای استفاده به عنوان یک کود طولانی مدت و موثر در یک دوره زمانی نسبتاً مشخص
  • آزادسازی مواد مغذی تا حد زیادی مستقل از آب و هوا است، به طوری که کودهای معدنی را می توان به صورت هدفمندتر و کوتاه مدت استفاده کرد.

فواید کود جلبک دریایی

معایب کودهای معدنی:

کودهای معدنی چرخه طبیعی بازیافت مواد مغذی را دور می زنند. این می تواند منجر به عدم تعادل شیمیایی در خاک شود که در مقدار pH تغییر یافته منعکس می شودکودهای معدنی فسفات اغلب حاوی فلز سنگین کادمیوم هستند که نه تنها بسیار سمی است، بلکه حتی در مقادیر بسیار کم سرطان زا نیز می باشد.رهاسازی سریع و مستقل از آب و هوا و محتوای بالای مواد مغذی به آسانی منجر به آسیب گیاه از طریق کود دهی بیش از حد و از دست دادن مواد مغذی از طریق شستشو می شود.کوددهی معدنی به تنهایی باعث می شود که خاک به مرور زمان از هوموس تهی شود که منجر به تخریب قابل توجهی در بسیاری از خواص خاک می شود. اگر بیشتر به تشکیل هوموس و هوموس علاقه دارید، مقالاتی در مورد مدیریت هوموس و هوموس در اینجا خواهید یافت.کوددهی مبتنی بر نیاز با کودهای معدنی اساساً نیازمند دانش قبلی در زمینه تغذیه گیاه و شیمی خاک برای کاربرد صحیح است.

نکته: آیا می دانستید به عنوان مثال، کود فسفر تقریباً در تمام خاک های باغ ضروری نیست، زیرا فسفر به مقدار کافی در دسترس است؟ اغلب در نتیجه کوددهی نامناسب در ترکیب با آهک، محلول ضعیفی پیدا کرده است، یا در نتیجه مقدار pH بسیار بالا یا بسیار پایین در دسترس نیست.

کود معدنی در مقابل کود آلی :

توصیه می کنیم از کودهای آلی یا آلی معدنی مانند کودهای Plantura ما استفاده کنید، به ویژه به این دلیل که خطاهای کاربرد بیشتر با کودهای معدنی رخ می دهد. جدول زیر جنبه های لقاح آلی و معدنی را دوباره با هم مقایسه می کند.

کود معدنی: نمونه

کدام کودهای معدنی وجود دارد؟ در این قسمت با نمونه ها و توضیحاتی در مورد انواع کودهای معدنی آشنا خواهید شد.

کود معدنی نیتروژن:

کودهای نیتروژن معدنی در ترکیبات شیمیایی مختلف موجود هستند. درست به نام آنها، آنها فقط حاوی نیتروژن و یک عنصر دیگر هستند که با آن نمک تشکیل می دهند – بنابراین آنها یک ترکیب متعادل یا کود NPK نیستند. بسته به عنصری که نمک با آن تشکیل شده است، خواص متفاوتی نیز دارند.

فواید کود جلبک دریایی

کودهای نیتروژن معدنی می توانند باعث تحریک پوست شوند و در صورت امکان فقط باید با دستکش استفاده شوند.
آمونیاک اسید سولفوریک: حاوی نیتروژن آمونیوم و گوگرد است،به راحتی در آب محلول است و نسبتاً سریع عمل می کند،زیرا آمونیوم به ذرات خاک متصل است. به همین دلیل، خطر آبشویی کمتر است،آمونیاک اسید سولفوریک اسیدی است و بنابراین مقدار pH خاک را نیز کاهش می دهد،مدت اثر سه تا چهار هفته است.

نیترات کلسیم: حاوی نیتروژن نیترات و کلسیم است،به راحتی در آب محلول است و سرعت عمل بالایی دارد،نیترات کلسیم قلیایی است و در نتیجه PH خاک را افزایش می دهد. مدت اثر آن سه تا چهار هفته است.

نیترات کلسیم آمونیوم: حاوی نیتروژن آمونیوم و نیتروژن و همچنین کلسیم و گاهی اوقات منیزیم است،همچنین به راحتی در آب حل می شود و به لطف دو ترکیب نیتروژن موجود در آن،تأثیر سریع و ماندگاری دارد. مقدار pH نیز تحت تأثیر این ترکیب قرار نمی گیرد،مدت اثر سه تا چهار هفته است.

نیترات سولفات آمونیوم: حاوی نیتروژن آمونیوم و نیتروژن نیتروژن در ترکیب با گوگرد است،به راحتی در آب حل می شود،اثر سریع و ماندگاری دارد،نیترات سولفات آمونیوم اسیدی است و pH خاک را کاهش می دهد.

اوره: کود اوره یا نیتروژن کاربامید هیچ جزء ثانویه دیگری ندارد. اگرچه به صورت مصنوعی تولید می شود،اما باید به صورت میکروبی به آمونیوم موجود در خاک تبدیل شود، واکنش طی چهار روز در شرایط نامساعد و در عرض یک تا دو روز در شرایط مساعد انجام می شود،مدت اثر سه تا پنج هفته است،از اوره نیز می توان به خوبی برای کود دهی برگی استفاده کرد.

کود معدنی NPK :

کودهای NPK کودهایی هستند که حاوی سه ماده مغذی اصلی نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) هستند. کودهای معدنی مختلف NPK برای مناطق مختلف کاربرد در دسترس هستند. بسته به کاربرد،کودها ترکیبات متفاوتی دارند و گاهی اوقات حاوی مواد مغذی دیگری نیز هستند،در این حالت معمولاً به آنها کودهای کامل گفته می شود،کودهای معدنی NPK نیز به صورت کود مایع یا چوب کود در دسترس هستند.

دانه آبی :

Blaukorn احتمالا شناخته شده ترین کود NPK است،این در ترکیبات مختلف موجود است. اصولاً آنچه که در مورد همه کودهای معدنی خالص صدق می کند و قبلاً در بخش “کودهای معدنی: مزایا و معایب” ذکر شد در مورد دانه آبی نیز صدق می کند.

فواید کود جلبک دریایی

با توجه به قیمت اغلب پایین دانه های آبی، این احتمال وجود دارد که آنها حاوی فسفات ارزان و آلوده به فلزات سنگین باشند. با این حال، اساساً، Blaukorn فقط از نظر رنگ با سایر کودهای معدنی NPK، به ویژه با کودهای ارزان قیمت متفاوت است. اثر مثبت طولانی مدت کودهای آلی و آلی معدنی مانند کودهای آلی پلانتورا بر روی خاک در حال حاضر وارد شده و در دنیای حرفه ای ثابت شده است. در کشاورزی نیز این تأثیر مثبت در واقع بلامنازع است. با این وجود، کودهای معدنی مانند دانه آبی هنوز هم اغلب در آنجا استفاده می شود. متأسفانه، هنوز هم در بسیاری از باغ های خصوصی این موضوع وجود دارد. متأسفانه، استفاده از دوز نادرست اغلب منجر به آلودگی گیاهان، حیوانات، مردم و محیط زیست می شود. بنابراین توصیه می کنیم از دانه آبی استفاده نکنید.

کود معدنی: سمی و خطرناک؟

در صورت استفاده صحیح، کودهای معدنی برای ساختار خاک و زندگی خاک مناسب نیستند، اما سمی و خطرناک نیستند. مشکل بیشتر در نوع کاربرد است که متأسفانه اغلب منجر به اثرات منفی بر محیط زیست در باغ های خصوصی می شود. در زیر رایج ترین خطاهای کاربرد کودهای معدنی و عواقب آن را مشاهده خواهید کرد.

به این مقاله امتیاز بدهید...
[کل: 4 میانگین: 5]
دسته بندی کود کشاورزی
اشتراک
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

محصولی در سبد خرید شما نیست...

Return To Shop
وارد شدن...