پر پشت شدن بنجامین

mohamadAuthor: mohamad
Views: 817 مشاهده
پر پشت شدن بنجامین

پر پشت شدن  و مراقبت بنجامین : نگهداری از بنجامین کار آسانی است و این گیاه را به یکی از پر طرفدارترین گیاهان اداری و آپارتمانی تبدیل کرده است.

گیاه بنجامین مقدار متوسطی آب نیاز دارد، بنابراین فقط زمانی گیاه را آبیاری کنید که خاک گلدان کاملاً خشک شده باشد. برای اینکه متوجه شوید لایه بالایی هنوز مرطوب است از انگشت خود استفاده کنید . اگر در 2 تا 3 سانتی متر بالایی خاک خشک بود، وقت این رسیده که گیاه را آبیاری کنید. اگر شرایط رشد مساعد باشد، معمولاً باید هر هفته یک بار گیاه بنجامین خود را آبیاری کنید. نسبت به اندازه گلدان، اندازه گیاه و دمای اتاق ممکن است نیاز به آبیاری کمتر و یا زیادتر داشته باشید. آب ولرم برای آبیاری گیاه بنجامین یک آب مورد قبول است. از طرفی ، می توانید از آب لوله کشی که مدتی راکت مانده است را پای گیاه بریزید . به دلیل اینکه گیاه بنجامین تحمل آبگرفتگی را ندارد، حدود 15 دقیقه پس از آبیاری، گلدان را چک کنید و آب اضافی آن را از زیر گلدان خارج کنید، در زمستان آبیاری کمتری انجام دهید.

مراقبت از گیاه بنجامین

برای  اینکه متوجه شوید گیاه بنجامین شما به خوبی رشد می کند، در ابتدای ماه کمی به آن کود کامل بدهید. به عنوان مثال، ما می توانیم کود کامل شوک 10x را توصیه کنیم، زیرا مواد تشکیل دهنده کود کامل شوک 10x باعث میشود شاخه ها و برگ ها رشد کند و ریشه سالم تری داشته باشیم .فقط کافی است مقداری از کود را با آب رقیق کنید و بعد پای گلدان ابیاری کنید

نکته مهم : قبل از کوددهی به وسیله شوک 10X بهتر است از کود اسید هیومیک شوک استفاده کنید زیرا باعث می شود ph خاک تنظیم شود و خاک را نرم و اسفنجی می کند و کمک می کند مواد مغذی راحت تر جذب گیاه شوند

پر پشت شدن بنجامین

مراقبت از گیاه بنجامین

گیاه بنجامین خود را هرس کنید. هرس گیاه باعث رشد بهتر گیاه می شود،جدا از هرس شاخه های خشک یا مرده بدون کاربرد، هرس گیاه می تواند به کوچکتر و فشرده نگه داشتن انجیر گیاه بنجامین یا جوان کردن آنها کمک کند. در اینجا نحوه هرس گیاه بنجامین توضیح داده شده است:

  • شاخه ها را به اندازه دلخواه برش دهید، اما درست بالای یک گره برگ باشد
  • برای انشعاب بهتر هرس کنید:

بهتر است گیاه بنجامین خود را در فصل بهار هرس کنید. تمام شاخه ها را به جای قسمت داخلی گیاه از نوک شاخه هرس کنید. هرس در فصل بهار منجر شاخه های قوی تر داشته باشیم

  • هرس جوانسازی:

اگر گیاه بنجامین شما لخت است، تمام شاخه ها را تا یک سوم طول کوتاه کنید. بهتر است هرس در اواخر زمستان انجام شود.

پس از هرس ، گیاه بنجامین خود را در خاک تازه قرار دهید.

  • هرس انجیر گریه بونسای:

گیاه بنجامین را می توان مانند بونسای نیز نگهداری کرد.

پر پشت شدن بنجامین

گلدان مجدد گیاه بنجامین

بعد از خرید گیاه بنجامین، سریعا آن را در خاک مناسب و باکیفیت قرار دهید، چون خاکی که در آن وارد می‌شود معمولاً منطبق با نیاز این گیاه نیست. به عنوان مثال از کمپوست استفاده کنید و برای زهکشی بهتر، حدود یک سوم شن و ماسه را با کمپوست مخلوط کنید.به دلیل اینکه این گیاه تغییرات محیطی خود را دوست ندارد، از تعویض گلدان خودداری کنید. گذاشتن داخل یک گلدان بزرگتر و خاک تازه به گیاه بنجامین خود هر سه تا چهار سال در فصل بهار خوب است. در حالی که این کار را انجام می دهید، همیشه ریشه را بررسی کنید و ریشه های ناسالم و پوسیده  را بردارید. همچنین ایجاد یک لایه زهکشی در کف گلدان جدید بسیار مهم است.

گلدان مجدد گیاه بنجامین

بهتر است هنگام گلکاری و هرس گیاه بنجامین از دستکش استفاده کنید.

اگر گیاه بنجامین برگ می ریزد چه کاری باید انجام داد؟

ریزش برگ همیشه ناشی از بیماری نیست. همچنین طبیعی است که در گیاه بنجامین هر چند وقت یکبار چند برگ از بین برود، مثلاً زمانی که برگها خیلی پیر می شوند. با این حال، اگر گیاه بنجامین شما تعداد زیادی برگ از دست می دهد، باید وضعیت را ارزیابی کنید. در اینجا برخی از دلایل احتمالی ریزش برگ و روش های برطرف شدن آنها بیان شده است:

پر پشت شدن بنجامین

آبیاری غرقابی درختان بنجامین

همانطور که قبلا ذکر شد، درختان بنجامین آبیاری غرقابی را تحمل نمی کنند. آبیاری غرقابی باعث پوسیدگی ریشه می شود و می تواند منجر به ریزش شدید برگ شود، چون از انتقال آب و مواد مغذی کافی به برگ به وسیله ریشه جلوگیری می کند. برای رفع این مشکل، گیاه بنجامین خود را در خاک تازه و مناسب قرار دهید .

خشکی خاک گیاه

خشکی خاک مشکلی مشابه آبیاری غرقابی ایجاد می کند. در حالی که ریشه ها پوسیده نمی شوند، ریشه خشک می شود و از انتقال آب کافی به برگ ها جلوگیری می کنند. اگر خاک بسیار خشک شد، با آرامش بیشتری آبیاری کنید و در صورت لزوم در خاک باکیفیت تر قرار دهید. خاک قدیمی یا بی کیفیت توانایی این را ندارد که آب را به خوبی جذب یا ذخیره کند.

پر پشت شدن بنجامین

گیاه بنجامین در نیمه سایه

اگر ریزش برگ رخ داد، ابتدا شرایط را بررسی کنید

نکته: همچنین می توانید به جای آبیاری درخت فیکوس آن را در آب فرو کنید. برای این کار، آن را همراه با گلدان، اما بدون کاشت، در یک سطل آب قرار دهید و آن را تا زمانی که دیگر حباب به سطح نرسد، بگذارید. سپس اجازه دهید آب آن خوب گرفته شود و دوباره آن را در گلدان قرار دهید.

خشکی: درختان فیکوس در خشکی احساس راحتی نمی کنند. اگر دلیل دیگری برای ریزش برگ پیدا نکردید ، محل را بررسی کنید و در صورت لزوم یک نقطه جدید برای گیاه پیدا کنید.
تغییر مکان: از آنجایی که تغییر مکان به درختان بنجامین فشار وارد می کند، ممکن است پس از جابجایی برگ های خود را بیاندازند.

هوای خشک: گیاه  به رطوبت کمی بیشتری نیاز دارد. هوای خشک و گرم می تواند باعث از بین رفتن برگ های آن شود و همچنین گیاه شما را مستعد هجوم آفات کند.

زرد شدن بگ گیاه : برگ های گیاه اغلب قبل از افتادن زرد می شوند

مشکلات گیاه : آفات و بیماری های رایج

هجوم آفات همچنین می تواند منجر به ریزش برگ شود، اما معمولاً قبل از تغییر رنگ برگ رخ می دهد. بنابراین، اگر فیکوس بنجامینای شما برگ‌ها یا لکه‌های زردی روی آن‌ها ایجاد کرد، به احتمال زیاد با آلودگی به شته یا کنه سر و کار دارید. در اینجا علائم و نشانه‌های آفات و بیماری‌های مختلف فیکوس

 

یکی از نام های رایج بنجامین فیکوس می باشد، این گیاه همیشه سبز و برگ های پهنی دارد، در آب و هوای  گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کند.  اغلب به عنوان یک گیاه آپارتمانی در منازل ، ادارات و در محوطه سالن های تجاری استفاده می شود. فیکوس عمر طولانی دارد و بین 20 تا 50 سال عمر می کند.

مشخصات ظاهری گیاهان بنجامین

گیاهان بنجامین شاخه های باریکی دارند و دارای یک تنه خاکستری روشن، با برگ های تیره متراکم و براق، قوس دار هستند.  گیاهانی که داخل منزل رشد می کنند، بهتر است  به خوبی هرس شوند تا ارتفاع آنها بیش از 91 سانتی متر تا 182 نباشد. تنه گیاهان گاهی برای جذابیت بیشتر به صورت بافته شده بهم  قرار می گیرند.    بنجامین رشد سریعی دارد و ممکن است سالی یک بار نیاز به  تعویض گلدان داشته باشند. بهترین زمان برای تعویض گلدانی گیاهان در اوایل بهار می باشد. دقت داشته باشید که این گیاهان برای انسان و حیوانات خانگی سمی می باشند.

نور مناسب برای پرپشتی بنجامین

گیاهان بنجامین به یک مکان  روشن با نور غیر مستقیم خورشید  در صبح نیاز دارند. در مناطق گرمسیر که  زیستگاه بومی این گیاهان است  اغلب در شرایط نیمه سایه نیز  رشد می کنند، اما در داخل منزل  برای رشد به نور مناسب  نیاز دارد. بهتر است  داخل منزل گیاه بنجامین را در مکانی با نور روشن و خوب قرار دهید.  توجه داشته باشید که این گیاه عدم تحمل بالایی به  جابجایی دارند، حتی اگر شرایط نوری مناسبی هم باشد امکان آسیب به گیاهان نیز وجود دارد.

خاک مناسب چه تاثیری بر پرپشتی بنجامین دارد؟

خاک  خوب و با زهکشی سریع و مناسب برای برای پرپشتی بیشتر بنجامین مفید است.  این گیاه به  خاک غنی از  مواد مغذی یا مواد آلی زیاد نیاز ندارد، در صورت کاشت در گلدان از خاک گلدانی حاوی پرلیت، ماسه و ورمیکولیت  برای بهبود زهکشی استفاده کنید.

نحوه ابیاری مناسب برای پرپشتی بنجامین

گیاهان بنجامین  را به طور پیوسته مرطوب نگه دارید، اما در ته گلدان نباید آب قرار گیردچون در این صورت برگها می ریزند و ریشه دچار پوسیدگی می شود.  در مناطق گرمسیری گیاهان معمولاً در ابتدای فصل خشک، دچار ریزش برگ می شوند، بنابراین بهتر برنامه آبیاری منظم داشته باشند.

دما مورد نیاز برای پرپشتی بنجامین

گیاهان بنجامین  با دمای شبانه بین 18 تا 21 درجه سانتی گراد و دمای روزانه  بین 23 تا 29 درجه سانتی گراد  بهترین رشد ونمو را دارند. می توانید از دماسنج برای تنظیم دمای داخل منزل استفاده کنید.  در تابستان از تهویه هوای زیاد   استفاده نکنید، زیرا اگر دمای داخل منزل  به زیر 21 درجه سانتی گراد  برسد، بنجامین آسیب می بیند.

برای پرپشتی بنجامین چه نوع رطوبتی مناسب است؟

در  مناطق گرمسیری، بنجامین  رطوبت بالا را ترجیح می دهد،  رطوبت نسبی کم می تواند منجر به خشکی و چروک شدن برگ ها شود. برای تنظیم سطح رطوبت درمنزل از دستگاه رطوبت سنج استفاده کنید، خاک اطراف پایه درخت خود را مرطوب نگه دارید و برای جلوگیری از خشک شدن برگ ها آن را مه آلود کنید.

تاثیر کوددهی برای پرپشتی گیاهان بنجامین

گیاهان بنجامین به مواد مغذی زیادی نیاز دارند، در طول فصل رشد آنها به  کود فراوان نیاز دارند،  این گیاهان   را در ابتدای فصل رشد با کودهای  مایع و ارگانیک  تغذیه کنید. بنجامین  سریع رشد می کن د و در بهار و تابستان  هر دو ماه یک بار در پاییز و زمستان ماهی یکبار به کوددهی نیاز دارد.  .

اگر گیاهان  با وجود داشتن نور، دما، رطوبت و سطوح کوددهی  ایده آل و مناسب دچار ریزش  برگ شدند، بهتر است  به آنها  کمی از کودهای  منیزیم و منگنز به عنوان مکمل داده شود.

نوع هرس مناسب برای پرپشتی بنجامین

برای ایجاد شکل طبیعی در گیاهان بنجامین و پر پشت شدن آن هرس لازم است. زمانی که  گیاه رشد فعال ندارد، آنها را هرس کنید. اکثر گیاهان بنجامین در بهار و تابستان فعال هستند و در پاییز رشد آنها کاهش می یابد و در زمستان گیاه به خواب رفته و کمتر در معرض آسیب ناشی از هرس قرار می گیرد. همچنین، حتماً شاخه‌های مرده را هرس کنید تا از گسترش بیماری‌ها یا عفونت‌های قارچی که می‌تواند به شدت گیاه را تحت تأثیر قرار دهد، جلوگیری شود.

عوامل موثر بر رشد انفجاری گیاه بنجامین

 

بیشتر بخوانید : عوامل موثر بر رشد گیاهان بنجامین

انواع تکثیر برای پرپشتی گیاهان بنجامین

تکثیر از طریق  از قلمه ها حتی بدون هورمون ریشه زایی نسبتاً آسان است. بهتر است قلمه زنی  را در بهار زمانی که  گرما و رطوبت لازم وجود دارید، انجام دهید.بنجامین  به ندرت از بذر رشد می کند و اکثر گیاهان داخل منزل  بذر تولید نمی کنند.

یک قلمه 6 تا 10 سانتی را بردارید که حاوی حداقل دو دسته برگ از نوک یک شاخه سالم باشد. برگها را از نیمه پایینی قلمه جدا کنید، انتهای قلمه را در ظرفی پر از پیت ماس مرطوب قرار دهید،قلمه ها را  با یک کیسه پلاستیکی بزرگ بپوشانید.در عرض دو تا چهار هفته، قلمه باید ریشه های کافی داشته باشد تا آماده کاشت شوند. پس از حدود شش هفته، قلمه را به گلدانی مناسب  انتقال دهید.

عوامل موثر بر رشد انفجاری گیاه بنجامین

زمستان گذرانی مناسب برای پرپشتی بنجامین

گیاهان بنجامین گلدانی را نیز میتوان در دمای مناسب به فضای بیرون نیز انتقال داد. پس از آخرین تاریخ یخبندان در بهار، این گیاهان  می توان برای به خارج از منزل آورد. اما به یاد داشته باشید که وقتی هوا دوباره سرد شد آن را به داخل خانه برگردانید. زیرا تغییرات مداوم دما به گیاه آسیب  وارد می کند.

بنابراین یک بنجامین سالم گیاهی است که به سرعت رشد می کند و به گلدان مناسب  نیاز دارد. چنانچه گیاه  رشد کندی داشته باشد ، به دلیل آبیاری کم و دمای پایین می باشد. بهتر است  گیاهان بنجامین را  در اوایل بهار به گلدان جدید منتقل کنید. هنگامی که گیاهان بنجامین  با محیط اطراف خود سازگار شوند یا اصلاحات مناسبی  در خاک مورد کاشت آنها انجام شود و کوددهی با کودهای نانو صورت گیرد از ریزش  برگ های آنها جلوگیری می شود.  در صورت کاشت و نحوه کوددهی اصولی و منظم با کودهای مایع و نانو شوک می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید. مخصصان مجموعه ما به طور تخصصی شما را در مورد کاشت گیاهان آپارتمانی راهنمایی خواهند کرد.

به این مقاله امتیاز بدهید...
[کل: 1 میانگین: 5]
دسته بندی گیاهان آپارتمانی
اشتراک
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

محصولی در سبد خرید شما نیست...

Return To Shop
وارد شدن...